Analiza bakteriologiczna zainfekowanych ukąszeń psów i kotów ad 5

Ponadto Bact. forsythus, wyizolowany z dwóch ugryzień psa, zgodnie z naszą wiedzą nie został wcześniej opisany jako część flory jamy ustnej zwierząt. Beztlenowce były częściej izolowane z ropni (77 procent) niż z innych rodzajów zakażeń. Streptococci (59 procent) i gronkowce (52 procent) były izolowane częściej z nie-obfitych ran z zapaleniem naczyń chłonnych niż z innych rodzajów zakażeń. Gatunki Pasteurella były powszechne zarówno w ropniach (83 procent), jak i nieżodliwych ropniach z zapaleniem naczyń chłonnych (63 procent).
Wyniki bakteriologiczne nie wydają się być związane z odstępem między ukąszeniem a pobraniem próbki lub odstępem czasu pomiędzy pobraniem próbki a hodowlą. Gatunki Pasteurella lub beztlenowce były częściej izolowane z ukąszeń rąk niż z ukąszeń nóg i ran kłutych niż z ran szarpanych.
Pięćdziesiąt pięć rannych kultur zostało również wysłanych do lokalnych laboratoriów mikrobiologicznych; znacznie mniej organizmów rosło w tych hodowlach niż w hodowlach wysyłanych do laboratorium referencyjnego (mediana, 1; zakres, 0 do 5; P <0,001). Dziesięć z tych kultur (18 procent) nie miało wzrostu. Częstość występowania wszystkich gatunków z wyjątkiem przeszłości. multocida (49 procent), gronkowce (25 procent), paciorkowce (25 procent) i bakteroidy (6 procent) były mniejsze niż 5 procent. Spośród 14 pacjentów z hodowlami krwi, 1, którzy zostali ukąszeni przez psa, mieli bakteriemię Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes; były to jedyne izolowane rany hodowane w laboratorium referencyjnym.
Około 2 procent wszystkich izolatów hodowano tylko w lokalnych laboratoriach (gronkowce, 5, paciorkowce, 3, pasteurella, 2, weeksella, 2, moraxella, 1, prevotella, i fusobacterium, 1). Odnotowano sporadyczne rozbieżności w identyfikacji gatunków między laboratoriami lokalnymi i referencyjnymi; na przykład cztery przeszłe. izolaty multocida zostały zidentyfikowane jako Past. canis, Past. dagmatis i Past. stomatis i jeden Staph. izolat aureus został zidentyfikowany jako Staph. pośrednik.
Średni czas od ukąszenia do pojawienia się pierwszych objawów zakażenia (czas opóźnienia) był znacznie krótszy w przypadku ukąszeń kota niż u psów (12 godzin, zakres międzykwartylowy, 7 do 18, w porównaniu z 24 godzinami, odstęp międzykwartylowy, 12 do 48, P <0,001). W przypadku ran, z których wyhodowano pasteurella (68 pacjentów), paciorkowce (49 pacjentów) i gronkowce (43 pacjentów) (wiele ran spowodowało więcej niż jeden typ drobnoustroju), okresy median opóźnienia wynosiły odpowiednio 12, 15 i 18 godzin (P nieistotne).
Trzydziestu trzech pacjentów (31 procent) hospitalizowano i początkowo leczono dożylnie antybiotykami; 37 pacjentów (35 procent) otrzymało jedną dożylną lub domięśniową dawkę antybiotyków, a następnie schemat doustny; a 37 pacjentów (35 procent) otrzymało tylko doustne antybiotyki. Schematy dożylne dla hospitalizowanych pacjentów obejmowały połączenie antybiotyku .-laktamowego i inhibitora .-laktamazy, zazwyczaj ampicyliny i salbaktamu (19 pacjentów); penicylina (4); cefazolina (3); cefazolina i połączenie antybiotyku .-laktamowego i inhibitora .-laktamazy (1); cefazolina i penicylina (1); cefazolina i gentamycyna (1); cefotaksym (1); ceftriaksion (1); nafcylina (1); i doksycyklina (1)
[hasła pokrewne: cefepim, teosyal, bimatoprost ]
[przypisy: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]