Błonnik pokarmowy i ryzyko raka jelita grubego i gruczolaka u kobiet ad 7

Stosując ograniczony kwestionariusz dietetyczny, Thun et al. stwierdzili istotną odwrotną zależność między spożyciem owoców cytrusowych, warzyw i wysokomembranowych a rakiem okrężnicy, chociaż spożycie błonnika nie było specjalnie analizowane. 30 Ponadto, w trzech randomizowanych badaniach klinicznych z kontrolą placebo nie stwierdzono znaczącego zmniejszenia częstość występowania guzów jelita grubego u osób, które otrzymały suplementację włóknami.31-33 Niedawne badanie prospektywne 16448 mężczyzn w USA również nie wykazało istotnego związku między spożyciem pokarmu z włókien całych, zbożowych lub roślinnych a gruczolakami jelita grubego, chociaż niewielka redukcja ryzyko zaobserwowano wraz ze wzrostem spożycia włókna owocowego.34 W wielu poprzednich badaniach oceniano ograniczoną liczbę potencjalnych czynników zakłócających. Jeden z nich, kwas foliowy, występuje w pokarmach roślinnych i może chronić przed rakiem jelita grubego.33,35,36 W naszej analizie dostosowanie spożycia kwasu foliowego łagodzi słabe związki między włóknem a rakiem jelita grubego.
Znaczący pozytywny związek między spożyciem błonnika roślinnego a ryzykiem raka jelita grubego był nieoczekiwany. W prospektywnym badaniu obejmującym 41 837 kobiet w średnim wieku, Steinmetz et al. zaobserwowali zwiększone ryzyko raka okrężnicy przy większym spożyciu warzyw kapustowatych i ziemniaków29. W naszym własnym badaniu nie stwierdziliśmy jednak związku między spożyciem błonnika warzywnego a ryzykiem wystąpienia gruczolaka.
Istnieją przekonujące powody, by zwiększać spożycie błonnika, szczególnie odwrotną zależność od choroby niedokrwiennej serca obserwowaną w wielu badaniach.19,37 Jednak nie znaleźliśmy żadnych dowodów na poparcie hipotezy, że całkowite spożycie błonnika pokarmowego jest ochronne przed rakiem jelita grubego lub gruczolakiem.
[więcej w: nutrend, dekstran, cefepim ]
[więcej w: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]