Miażdżyca tętnic szyjnych i grubość podłoża jako czynnik ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru u starszych dorosłych

Łączna grubość błony środkowej i środkowej tętnicy szyjnej wiąże się z częstością występowania chorób sercowo-naczyniowych. Przeanalizowaliśmy powiązania między grubością tętnicy szyjnej i tętnic szyjnych a częstością występowania nowego zawału mięśnia sercowego lub udaru u osób bez klinicznej choroby sercowo-naczyniowej. Metody
Nieinwazyjne pomiary błony wewnętrznej i środkowej tętnicy szyjnej wspólnej i wewnętrznej wykonano za pomocą ultrasonografii o wysokiej rozdzielczości u 5858 osób w wieku 65 lat lub starszych. Zdarzenia sercowo-naczyniowe (nowy zawał mięśnia sercowego lub udar) posłużyły jako zmienne wyjściowe u osób bez klinicznej choroby sercowo-naczyniowej (4476 osób) w medianie okresu obserwacji 6,2 roku.
Wyniki
Częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych korelowała z pomiarami grubości intima-media tętnic szyjnych. Względne ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru zwiększyło się wraz z grubością warstwy intima-media (P <0,001). Względne ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu (skorygowane o wiek i płeć) dla kwintyla o największej grubości w porównaniu z najniższym kwintylem wyniosło 3,87 (przedział ufności 95%, 2,72 do 5,51). Związek pomiędzy zdarzeniami sercowo-naczyniowymi a grubością błony środkowej i wewnętrznej pozostawał znaczny po korekcie o tradycyjne czynniki ryzyka, wykazując zwiększone ryzyko dla każdego kwintyla złożonej grubości intima-medium, z drugiego kwintyla (względne ryzyko, 1,54; przedział ufności 95%, 1,04 do 2,28 ), do trzeciego (ryzyko względne, 1,84; przedział ufności 95%, 1,26 do 2,67), czwarty (ryzyko względne, 2,01; przedział ufności 95%, 1,38 do 2,91) i piąty (ryzyko względne, 3,15; przedział ufności 95% 2,19 do 4,52). Wyniki oddzielnych analiz zawału mięśnia sercowego i udaru były podobne do tych dla połączonego punktu końcowego.
Wnioski
Zwiększenie grubości błony wewnętrznej i środkowej tętnicy szyjnej, mierzone nieinwazyjnie przez ultrasonografię, jest bezpośrednio związane ze zwiększonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego i udaru u osób starszych bez choroby sercowo-naczyniowej w wywiadzie.
Wprowadzenie
Ultrasonografia tętnic szyjnych o wysokiej rozdzielczości została wykorzystana do uzyskania pomiarów grubości błony środkowej i środkowej tętnic szyjnych. Wcześniejsze badania wykazały przekrojowe powiązania między grubością błony środkowo-szyjnej wewnętrznej a czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, 1-3 częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych, 2-4 oraz udział innych łóżek tętniczych z miażdżycą. grubość błony środkowo-szyjnej wewnętrznej intima-media zostały również przyjęte jako zastępczy punkt końcowy dla określenia skuteczności interwencji, które obniżają poziom cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości. 7-9 Istnieje tylko kilka badań wskazujących na związek pomiędzy zwiększoną tętnicą szyjną – średnia grubość warstwy intima-mediowej i nowy zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu.10-13
Zbadaliśmy hipotezę, że grubość błony środkowej tętnicy szyjnej jest związana z częstością występowania zawału mięśnia sercowego i udaru u osób w wieku 65 lat lub starszych bez wcześniejszej choroby sercowo-naczyniowej, które żyją w społeczności.
[patrz też: Mimośród, agaricus, noni ]
[przypisy: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]