Mutacje genu mukowiscydozy i trzustki

W wydaniu z 3 września Sharer i wsp.1 oraz Cohn i wsp.2 opisali związek między przewlekłym zapaleniem trzustki a mutacjami genu odpowiedzialnego za transmembranowy regulator przewodnictwa mukowiscydozy (CFTR). Sharer i in. doszli do wniosku, że żaden z ich pacjentów nie spełnia kryteriów diagnostycznych dla mukowiscydozy, podczas gdy Cohn i in. zidentyfikowali jednego pacjenta jako fenotyp nietypowego mukowiscydozy . Kryteria diagnostyczne ustalone przez panel konsensusowy Fundacji Mukowiscydozy3 wymagają jednej lub więcej charakterystycznych cech fenotypowych i jednego z trzech wyników badań laboratoryjnych: podwyższonego stężenia dwutlenku potu przy dwóch okazjach, identyfikacja dwóch znanych mutacji CFTR oraz wykazanie nieprawidłowego transportu jonów nabłonkowych nosa.3 Każde z tych trzech wyników badań laboratoryjnych jest wystarczające do postawienia diagnozy, a nawracające zapalenie trzustki jest wymienione jako cecha fenotypowa. Zgodnie z tymi kryteriami dwóch pacjentów uczestniczących w badaniu przez Sharer et al. (Pacjenci 9 i 15) i jeden z pacjentów w badaniu Cohn i in. (Pacjent 1) miał mukowiscydozę.
Jeśli mutacje CFTR będą wpływać na przewody potowe, wpłynie to również na funkcjonowanie CFTR w płucach.4 Genotyp .F508 / A455E w szczególności jest związany z podwyższonymi stężeniami chlorków potu i opóźnionym początkiem choroby płucnej4; Sharer i in. nie szukał tej mutacji. Brak klinicznej choroby płuc nie wyklucza udziału płuc w następstwie mukowiscydozy i należy prowadzić ścisłą obserwację tych pacjentów.
Clement L. Ren, MD
State University of New York at Stony Brook, Stony Brook, NY 11794-8111
4 Referencje1. Sharer N, Schwarz M, Malone G, i in. Mutacje genu mukowiscydozy u pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki. N Engl J Med 1998; 339: 645-652
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Cohn JA, Friedman KJ, Noone PG, Knowles MR, Silverman LM, Jowell PS. Związek między mutacjami genu mukowiscydozy a idiopatycznym zapaleniem trzustki. N Engl J Med 1998; 339: 653-658
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Rosenstein BJ, Cutting GR. Rozpoznanie mukowiscydozy: stwierdzenie konsensusu. J Pediatr 1998; 132: 589-595
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Davis PB, Drumm M, Konstan MW. Zwłóknienie torbielowate. Am J Respir Crit Care Med. 1996; 154: 1229-1256
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Definicja mukowiscydozy stała się coraz bardziej mglista, ponieważ gen CFTR został scharakteryzowany i sklonowany. Ponieważ spektrum fenotypowe, które można obecnie nazwać zwyrodnieniem torbielowatym, stało się tak duże, nie jest pomocne w kontekście klinicznym. Komentarze dr Ren dotyczące dwóch pacjentów z naszej kohorty są tego przykładem. Chociaż uznajemy, że stężenie chlorków potu ponad 80 mmol na litr u pacjenta z niewydolnością trzustki spełnia najnowsze konsensusowe kryteria diagnostyczne, brak jakiejkolwiek ropnej choroby płuc i obecność wyizolowanej mutacji CFTR i potencjał nosowy linii podstawowej różnica, która mieści się w normalnym zakresie, była większa od diagnozy Nieprawidłowa różnica potencjałów w nosie jest prawdopodobnie bardziej wiarygodnym wskaźnikiem działania CFTR niż test potu, 2 i rzeczywiście, pacjenci z mutacją 3849 + 10Kb (C . T) mogą mieć normalne stężenia chlorków w potu, ale nietypowe właściwości różnic potencjałów nosowych.3
Nie testowaliśmy mutacji A455E, ponieważ wydaje się, że nie występuje ona w naszej populacji.4 Ta mutacja jest związana z łagodną chorobą płuc, wystarczalnością trzustki i, o ile nam wiadomo, normalną tolerancją glukozy.5 W naszym badaniu Pacjenci 9 i 15 mieli niewydolność trzustki, przy czym ta ostatnia również miała cukrzycę insulinozależną.
Zamiast zachęcać do dalszej pedantycznej debaty, proponujemy, aby nadszedł czas, aby uznać, że diagnoza mukowiscydozy jest zbyt mglista, aby zachować ją w praktyce klinicznej i że być może, tak jak w przypadku choroby i zespołu Cushinga, musimy mieć zarówno choroba mukowiscydozy (określana jako postępujące ropne schorzenie dróg oddechowych, niezależnie od innych cech fenotypowych) i zespół mukowiscydozy (który obejmowałby objawy trzustki, wrodzoną nieobecność nasieniowodów i mniejsze objawy płucne).
Nicholas Sharer, MRCP
Poole Hospital National Health Service Trust, Poole, Dorset BH15 2JB, Wielka Brytania
Martin Schwartz, Ph.D., MRCPath.
Royal Hospital Children s Hospital, Manchester M27 4HA, Wielka Brytania
5 Referencje1. Rosenstein BJ, Cutting GR. Rozpoznanie mukowiscydozy: stwierdzenie konsensusu. J Pediatr 1998; 132: 589-595
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Stern RC. Rozpoznanie mukowiscydozy. N Engl J Med 1997; 336: 487-491
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Highsmith WE, Burch LH, Zhou Z, i in. Nowa mutacja genu mukowiscydozy u pacjentów z chorobą płuc, ale normalne stężenia chlorków potu. N Engl J Med 1994; 331: 974-980
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Super M, Schwarz MJ. Mutacje genu mukowiscydozy w populacji północno-zachodniej Anglii. Eur J Pediatr 1992; 151: 108-111
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Gan KH, Veeze HJ, van den Ouweland AMW, i in. Mutacja mukowiscydozy związana z łagodną chorobą płuc. N Engl J Med 1995; 333: 95-99
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Do redakcji: Dr Ren zwraca uwagę na ważną kwestię. Aby postawić diagnozę mukowiscydozy, panel konsensusowy wymaga obecności zgodnej choroby klinicznej i co najmniej jednego z trzech wyników badań laboratoryjnych: nieprawidłowego stężenia chlorku potu, nieprawidłowej różnicy potencjałów w nosie i dwóch mutacji powodujących mukowiscydozę.1 Pacjenta w naszej serii ilustruje, że niektórzy pacjenci pozostają w kategorii granicznej, gdy są oceniani według tych kryteriów. Jego wartości chlorków potu i linii bazowej były prawidłowe, a on miał jedną mutację, która powoduje mukowiscydozę (.F508, 9T) i jedną mutację, która zwykle nie występuje (R117H, 7T) .1,2 Żadne z tych ustaleń nie silna diagnoza mukowiscydozy Mimo to uważamy, że stan pacjenta był związany z odziedziczoną nieprawidłowością CFTR na podstawie jego genotypu, bardziej szczegółowymi badaniami bioelektrycznymi nosa i zaangażowaniem wielu tkanek nabłonkowych. To było nasze uzasadnienie dla stwierdzenia, że miał nietypowy fenotyp włóknienia torbielowatego.
Jonathan A. Cohn, MD
Duke University Medical Center, Durham, NC 27710
Lawrence M. Silverman, Ph.D.
Michael R. Knowles, MD
University of North Carolina, Chapel Hill, NC 27599
2 Referencje1. Rosenstein BJ, Cutting GR. Rozpoznanie mukowiscydozy: stwierdzenie konsensusu. J Pediatr 1998; 132: 589-595
Crossref Web of Science MedlineGoog
[przypisy: cilostazol, bromazepam, teosyal ]
[podobne: olx beagle, oparzenia pierwsza pomoc, operacja kręgosłupa szyjnego ]