Ostry zespół przedsionkowy

Kliniczne różnicowanie peryferyjnego uszkodzenia przedsionkowego od gorszego udaru móżdżku było głównym tematem artykułu Hotsona i Baloha (wydanie 3 września). Autorzy nie wspomnieli o niektórych objawach typowych dla centralnych zaburzeń układu przedsionkowego oraz o tym, że można łatwo przetestować w celu rozróżnienia między centralnym i obwodowym dysfunkcją przedsionkową. Aby wywołać oznaki oscylopsji, potrząśnij głową pacjenta i sprawdź, czy oczy są przymocowane do przedmiotu. Pacjent z centralnym uszkodzeniem nie jest w stanie utrzymać fiksacji podczas drżenia głowy, podczas gdy zjawisko to nie występuje w przypadku zmian obwodowych. Aby zidentyfikować patologiczne sakady, pacjent powinien patrzeć w tę iz powrotem między dwoma punktami oddzielonymi o około 20 stopni. Tylko pacjent z centralnym uszkodzeniem wykazuje patologiczne sakady. Aby zidentyfikować patologiczny oczopląs optokinetyczny, przesuń pasmową szmatkę przed twarzą pacjenta. Oczopląs optokinetyczny jest prawidłowy u pacjenta ze zmianami obwodowymi, ale jest nieprawidłowy lub utracony u pacjenta z centralnym uszkodzeniem przedsionkowym. Aby zidentyfikować utratę odruchów przedsionkowo-ocznych, poproś pacjenta, aby utknął na swoim kciuku, podczas sinusoidalnego obracania go w obrotowym fotelu. Pacjent, który miał udar móżdżku, będzie miał nieprawidłową odpowiedź.2
Autorzy nie wspomnieli również o jednym z najstarszych i najlepszych sposobów badania pacjentów z zawrotami głowy: kaloryczne nawadnianie obu narządów przedsionkowych ciepłą i zimną wodą (z lub bez elektronystagmografii) .3 Wyniki powinny być prawidłowe po gorszym udarze móżdżku, ale będą na ogół nietypowe po uszkodzeniu obwodowym.
Nawiasem mówiąc, oryginalne okulary Frenzel (które są nadal używane w Europie) składają się z soczewek lornetowych + 15-dioptrii4 i nie + 30-dioptrażowych soczewek, jak wspomniano w artykule.
Orlando Guntinas-Lichius, MD
Uniwersytet w Kolonii, D-50924 Kolonia, Niemcy
4 Referencje1. Hotson JR, Baloh RW. Ostry zespół przedsionkowy. N Engl J Med 1998; 339: 680-685
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Czarny RO, Grimm RJ, Horak FB, Peterka RJ, Pesznecker S. Centralne zaburzenia przedsionkowe. W: Bailey BJ, wyd. Chirurgia głowy i szyi – otolaryngologia. Vol. 2. Filadelfia: Lippincott, 1993: 1883-92.
Google Scholar
3. Barany R. Untersuchungen über den vom Vestibularapparat des Ohres ausgelösten rhythmischen Nystagmus und seine Begleiterscheinungen. Mschr Ohrenheilk 1906; 41: 193-197
Google Scholar
4. Frenzel H. Spontan- und Provokationsnystagmus. 2nd ed. Berlin, Niemcy: Springer, 1982.
Google Scholar
Hotson i Baloh nie obejmowali kompresji nerwowo-naczyniowej w diagnostyce różnicowej i leczeniu pacjentów z epizodycznym zawrotem głowy. Czy to zaniedbanie było nieumyślne, czy też implikuje wątpliwości co do ważności koncepcji.
Roger S. Williams, MD
2900 Dwunasta Ave. N., Billings, MT 59101
Odniesienie1. Miller MB, Miller AR, Jannetta PJ, Sekhar L. Diagnoza i leczenie operacyjne wyłączenia zawrotów głowy. J Neurosurg 1986; 64: 21-28
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
W ich kompletnie innym przeglądzie ostrego zespołu przedsionkowego, Hotson i Baloh nie omawiają leczenia A co ze stosowaniem prometazyny (Phenergan) lub meklizyny do często obserwowanego ostrego zapalenia nerwu przedsionkowego lub łagodnego zawrotu głowy.
Joel Richmon, MD
Kaiser Hospital, Oakland, CA 94611
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: W naszym przeglądzie skupiliśmy się na głównych ustaleniach klinicznych, które odróżniają ostre, jednostronne, obwodowe zaburzenie przedsionkowe, takie jak przedsionkowe zapalenie neuronalne, od gorszego udaru móżdżku. Ten pierwszy tworzy oczopląs, który pozostaje w tym samym kierunku, gdy kierunek spojrzenia zmienia się i jest tłumiony przez utrwalenie wzrokowe. Ten ostatni zwykle powoduje oczopląs, który zmienia kierunek, gdy zmienia się kierunek spojrzenia, a fiksacja wzrokowa może mieć niewielki wpływ na intensywność oczopląsu. Obwodowa zmiana przedsionkowa powoduje jednokierunkową niestabilność postawy z zachowanymi umiejętnościami chodzenia, podczas gdy gorszy udar móżdżku często powoduje ciężką niestabilność postawy i upadek podczas próby chodzenia. Dodatkowe objawy pojawiają się w centralnych zaburzeniach przedsionkowych, szczególnie jeśli dotyczy to pnia mózgu. Lekarze zainteresowani szczegółowym badaniem, oceną i leczeniem pacjentów z zawrotami głowy, zawrotami głowy lub brakiem równowagi mogą chcieć uzyskać monografię z 1996 r. I towarzyszącą jej taśmę wideo zatytułowaną Neurotology, wydaną przez American Academy of Neurology.
Nie uwzględniliśmy przewlekłej kompresji ósmego nerwu przez struktury naczyniowe jako przyczynę ostrego zaburzenia przedsionkowego. Raporty opisujące taką koncepcję podkreślają przewlekłość wyłączania objawów przedsionkowych i stwierdzają, że wewnątrzczaszkowa dekompresja mikronaczyniowa łagodzi objawy przewlekłe.2 Ponadto nie ma żadnych objawów ani objawów, które określałyby ten syndrom.
Leki przeciwwątkowe takie jak meklizyna i prometazyna mogą zapewnić leczenie objawowe, gdy zawroty głowy i nudności trwają dłużej niż minutę. Leki te nie powinny być jednak stosowane długookresowo, ponieważ mogą zakłócać centralną kompensację przedsionkową. Najczęstszą przyczyną krótkich epizodów zawrotów głowy, łagodnego zawrotu głowy pozycyjnego, można wyleczyć za pomocą prostego manewru pozycyjnego.1,3
John R. Hotson, MD
Stanford University, Stanford, CA 94305
Robert W. Baloh, MD
Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles, Los Angeles, CA 90095
3 Referencje1. Baloh RW, Fife TD, Furman JM, Zee DS. Neurotologia. W: Munsat T, Mancall E, eds. Continuum: program American Academy of Neurology. Cleveland: Advanstar Communication, 1996.
Google Scholar
2. Jannetta PJ, Moller MB, Moller AR. Wyłączanie zawrotów pozycji. N Engl J Med 1984; 310: 1700-1705
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Epley JM. Repozycjonowanie cząstek w łagodnym napadowym zawrotnym położeniu. Otolaryngol Clin North Am 1996; 29: 323-331
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[patrz też: klimakterium, oprogramowanie stomatologiczne, agaricus ]
[podobne: obliteracja, oct oka, odleżyny leczenie ]