Ślady Frankensteina: nauka, genetyka i kultura popularna ad

Dziewięć lat później niewidzialny promień, który zniszczył Hiroszimę, wprowadził nowy element, promieniowanie do publicznego dyskursu o biologii. Hermann Muller już wykazał, że promieniowanie rentgenowskie jest mutageniczne, zdolne do wytwarzania monstrualnych muszek owocowych. Prozelitarny eugenista, pisał artykuły dla prasy świeckiej tak dzikie, jak zatytułowane Zatrucie rasowe przez promieniowanie . Nacisk na gen i odkrycie struktury DNA wzmagało zainteresowanie publiczności sztucznie tworzonym życiem. Rzeczywiście, w 1965 r. Charles Price, ówczesny prezes Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, zaproponował ogromny narodowy wysiłek stworzenia życia in vitro. Byli jednak dysydenci. W 1971 na przykład rząd federalny zarządził moratorium na zapłodnienie in vitro. Ale opozycja została zniesiona w 1978 roku przez narodziny w Wielkiej Brytanii dziecka wieku , Louise Brown, pierwszego dziecka wyprodukowanego przez zapłodnienie in vitro – współpracy między Johnem i Lesley Brown, Patrickiem Steptoe, ginekologiem i Robertem Edwards, fizjolog odtwórczy. Radosny nagłówek we Francji – Soir brzmiał: Victoire de la Science, victoire de l Amour . Ale były też obawy. Edwards stracił fundusze na badania medyczne z powodu swojej pracy, aw Dzienniku Leon Kass wezwał do wprowadzenia moratorium na zapłodnienie in vitro. Willard Gaylin, ówczesny prezes Instytutu Hastings, napisał artykuł dla The New York Times zatytułowany Frankenstein mit stał się rzeczywistością. On nawet opisał klonowanie komórek marchwi jako nauki Frankensteina. W 1975 r. 140 biologów molekularnych spotkało się w Asilomar w Kalifornii i zgodziło się ograniczyć eksperymenty z rekombinowanym DNA, ze strachu przed tworzeniem szkodliwych nowych organizmów. Zdaniem Turneya, ta konferencja zasygnalizowała, że biologia osiągnęła moc podobną do tej przewidzianej przez Mary Shelley . Do debaty dołączyły takie wypowiedzi, jak: [I] n biologiczne laboratoria, współczesny dr Frankensteinowie znaleźli sposób na stworzenie zupełnie nowe formy życia. Alfred Velluci, burmistrz Cambridge, Massachusetts, domu Harvardu i Massachusetts Institute of Technology (MIT), oświadczył, że jego obowiązkiem jest chronić swoich wyborców przed `potworami Frankensteina czołgającymi się z kanałów . Washington Star zapytał: Czy Harvard jest właściwym miejscem do majsterkowania Frankensteina. , A Boston Globe przedstawił kreskówkę przedstawiającą szalejącego naukowca z MIT śpieszącego, by stworzyć potwory Frankensteina po zatwierdzeniu przez Cambridge Review Review Board badań rekombinowanych DNA.
Ale Asilomar był jedynie wstępem do zaciekłej debaty wywołanej narodzinami Dolly, owcy wytwarzanej technikami klonowania. Omawiając badania nad zarodkami i klonowanie, Turney zwraca uwagę, że Frankenstein zaproponował retoryczne zasoby obu stronom debaty, [ale] ogólnym efektem było osłabienie sprawy przeciwników i wzmocnienie ręki badaczy embrionów. Kończy opowiadanie Dolly z mądrą radą: naukowcy zajmujący się biomedycyną nie powinni lekceważyć twierdzeń o możliwych zagrożeniach związanych z ich pracą, ale powinni wyjaśnić, czym naprawdę mogą być te niebezpieczeństwa. Strategia ta, jak sugeruje, może złagodzić nasze zaabsorbowanie Frankensteinem, ponieważ naukowcy mogą opowiadać historie jeszcze lepiej niż Shelley.
Moim zdaniem stworzenie Frankensteina jest symbolem przesądów i ignorancji w zakresie nauk biomedycznych Niemal każdy znaczny postęp w tej dziedzinie, od kultury tkankowej do transplantacji, a obecnie klonowania, został źle zrozumiany przez etyków i polityków, którzy nie rozumieją nauki, przez publiczną nieświadomość podstaw biologii, oraz przez pisarzy naukowych poszukujących sensacyjnych historii. Ślady Frankensteina są oryginalne, prowokacyjne, pouczające i konsekwentnie interesujące. Jego odwołanie do historyków jest oczywiste, ale biolodzy molekularni, genetycy i lekarze o skłonnościach literackich z pewnością uznają tę książkę za wartościową.
Robert S. Schwartz, MD

[patrz też: ambrisentan, dekstran, diklofenak ]
[przypisy: podział grup społecznych, olx maków maz, olej z nasion wiesiołka ]