Wycofanie: samobójstwo po klęskach żywiołowych

W numerze z 5 lutego donieśliśmy o wynikach badań mających na celu sprawdzenie, czy klęski żywiołowe wpływają na wskaźniki samobójstw.1 Poprzednie badania ofiar katastrofy odnotowały wzrost częstości występowania zespołu stresu pourazowego i depresji, 2-4 znanego ryzyka Czynniki do myślenia samobójczego. W naszym artykule odnotowano wzrost liczby samobójstw wśród osób mieszkających w 377 okręgach USA dotkniętych pojedynczą, poważną klęską żywiołową w latach 1982-1989.
Tabela 1. Tabela 1. Skorygowane stawki samobójcze dla osób podejrzanych o popełnienie przestępstw i sterydów w przeliczeniu na 100 000 ludności według rodzaju katastrofy w latach 1982-1989. Z przykrością informujemy, że wykryliśmy błąd w programowaniu komputerów i że nasze poprzednie wyniki są nieprawidłowe. Błąd został odkryty, gdy próbowaliśmy powtórzyć analizę, aby ustalić, czy nastąpiły zmiany w liczbie zabójstw po klęskach żywiołowych. Kiedy powróciliśmy do procesu gromadzenia zbioru danych o samobójstwie, odkryliśmy, że zgony występujące w 1990 r. Zostały policzone dwukrotnie. Ponieważ uwzględniliśmy jedynie katastrofy, które miały miejsce między 1982 a 1989 rokiem, rok 1990 mógł być jedynie rokiem kończącym. Podwójne liczenie samobójstw w 1990 r. Podniosło wskaźniki postdisaster do poziomów różniących się statystycznie od wskaźników predyspozycji. Po skorygowaniu błędu nowa analiza wykazała brak znaczącego wzrostu liczby samobójstw po klęskach żywiołowych, zarówno w przypadku wszystkich rodzajów katastrof w połączeniu, jak i poszczególnych rodzajów klęsk. Skorygowane stawki przedstawiono w tabeli 1.
W naszym artykule przedstawiliśmy osobną analizę wskaźników samobójstw w 70 powiatach dotkniętych dwiema klęskami. Kiedy porównaliśmy stawki przed katastrofami ze stawkami w ciągu pierwszych dwóch lat po drugiej katastrofie, stwierdziliśmy wzrost o 14,8 procent (przedział ufności 95 procent, 5,4 do 24,2 procent, P <0,001). Wynik ten uzyskano przy użyciu innego zestawu programów komputerowych i nie wystąpił błąd w programowaniu.
Nowe wyniki dla powiatów dotkniętych pojedynczą klęską żywiołową nie potwierdzają hipotezy, że wskaźniki samobójstw rosną po klęskach żywiołowych. Należy jednak zauważyć, że samobójstwa są skrajnym przejawem cierpienia psychicznego. Wcześniejsze badania pokazują, że ofiary poważnych katastrof mogą doświadczać mniej skrajnych form psychologicznego dystresu, takich jak lęk, depresja i zespół stresu pourazowego.2-4,7 Nasz pierwotny wniosek, że wsparcie zdrowia psychicznego jest potrzebne po ciężkich katastrofach pozostaje zgodne z tym zasobem wiedzy.
Etienne G. Krug, MD, MPH
Marcie-jo Kresnow, MS
John P. Peddicord, MS
Linda L. Dahlberg, Ph.D.
Kenneth E. Powell, MD, MPH
Alex E. Crosby, MD, MPH
Joseph L. Annest, Ph.D.
Centers for Disease Control and Prevention, Atlanta, GA 30341
7 Referencje1. Krug EG, Kresnow M, Peddicord JP, i in. Samobójstwo po klęskach żywiołowych. N Engl J Med 1998; 338: 373-378
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Rubonis AV, Bickman L. Upośledzenie psychiczne w następstwie katastrofy: związek katastroficzno-psychopatologiczny. Psychol Bull 1991; 109: 384-399
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3 Ollendick DG, Hoffman M. Ocena reakcji psychicznych u ofiar katastrof. J Community Psychol 1982; 10: 157-167
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Murphy SA. Status zdrowia i powrotu ofiar katastrof naturalnych i 3 lata później. Res Nurs Health 1986; 9: 331-340
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Blumenthal SJ. Samobójstwo: przewodnik po czynnikach ryzyka, ocenie i leczeniu pacjentów z samobójstwem. Med Clin North Am 1988; 72: 937-971
Web of Science MedlineGoogle Scholar
6. Haynes MA. Zapobieganie samobójstwom: perspektywa amerykańska. W: Goldbloom RB, Lawrence RS, eds. Zapobieganie chorobom: poza retoryką. New York: Springer-Verlag, 1990: 129-36.
Google Scholar
7. Gerrity ET, Flynn BW. Skutki katastrofalne dla zdrowia psychicznego. W: Noji E, wyd. Konsekwencje katastrof dla zdrowia publicznego. Nowy Jork: Oxford University Press, 1997: 101-21.
Google Scholar
(29)
[patrz też: noni, oprogramowanie stomatologiczne, diklofenak ]
[patrz też: objawy raka pluc, objawy sm, objawy wirusa hiv ]