Analiza bakteriologiczna zainfekowanych ukąszeń psów i kotów ad 7

Fakt, że stosowaliśmy ściśle określone i perspektywiczne kryteria zakażenia rany oraz liczbę i różnorodność zakażeń w tym badaniu, sprawia, że prawdopodobieństwo istotnego błędu selekcji jest mało prawdopodobne. Mikrobiologiczne próbki pobrane z ran zostały przetransportowane kurierem do laboratorium mikrobiologicznego specjalizującego się w izolacji drobnoustrojów z ran ukąszenia. Kilka obserwacji sugeruje, że techniki mikrobiologiczne były optymalne. Kilka okazów nie wykazywało wzrostu, a na jeden okaz wyhodowano średnio pięć izolatów, nawet wśród osobników z nieścieralnych ran. W jednym z wcześniejszych badań, w których stosowano metody odzyskiwania bakterii beztlenowych, stwierdzono jedynie 2,8 izolatów na próbkę.15 Wyniki lokalnych laboratoriów mikrobiologicznych oraz wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium były zgodne pod względem częstości występowania dominujących patogenów tlenowych; jednak liczba i różnorodność innych aerobowych i beztlenowych izolatów była znacznie większa w laboratorium badawczym.
Nie uważamy, aby transport w medium transportowym i opóźnione wysiewanie znacząco wpłynęło na wzrost izolatów. Tylko rzadko izolaty były uprawiane tylko w lokalnych laboratoriach, co może częściowo wynikać z metody pobierania próbek, a kilka niejednoznacznych wyników w identyfikacji gatunków można wyjaśnić faktem, że laboratorium referencyjne przeprowadziło bardziej rozległe testy. Przed badaniem przeprowadziliśmy eksperymenty z ugryzionymi izolatami pasteurella, eikenella, Strep. salivarius, prevotella i peptostreptococcus, które wskazywały, że pozostały żywe w środowisku transportowym przez jeden tydzień. Zdolność środka transportu do utrzymania beztlenowców została ustalona przez innych badaczy
Odkryliśmy, że gatunki pasteurella są najczęstszym patogenem u psów i ukąszeń kota. Chociaż u kotów częściej występowały, to gatunki pasteurella izolowano od połowy ugryzień psa, co było sprzeczne z wrażeniem, że jest to rzadki patogen u psów. 4-14, 15, 15 gatunków Pasteurella należą do najbardziej rozpowszechnionych izolatów z krtani i krtani. , obecne w 12,5 do 87 procent takich zwierząt. 29-31 Nasze dane potwierdzają swoją reputację jako patogeniczności i jej związku z infekcjami o szybszym początku.4-6,16
Non-multocida gatunki pasteurella były hodowane ze zwierząt i powodowały infekcje u ludzi29. 33 Postępy w metodach biologii molekularnej doprowadziły do identyfikacji 11 genetycznie blisko spokrewnionych taksonów, które obejmują kilka nowych gatunków; 3 podgatunki z przeszłości. multocida; i 11 pokrewnych gatunków o niskim stopniu homologii.34 Podobnie jak w innych raportach, w naszym badaniu Past. canis był dominującym izolatem od ugryzień psów i przeszłości. pododmiany multocida multocida i septica były przeważającymi izolatami od ugryzień kota.32,33,35 Inne gatunki pasteurella (np. Past. dagmatis i Past. stomatis) również sporadycznie występowały w obu rodzajach ukąszeń.
Streptococci, gronkowce, moraxella, corynebacterium i neisseria były następnymi najpowszechniejszymi izolatami aerobowymi. Staph. aureus i Strep. pyogenes, które są częścią normalnej flory ludzkiej skóry, typowe czynniki etiologiczne zapalenia tkanki łącznej i niezbyt często występujące w psiej jamie ustnej gardła, znaleziono stosunkowo rzadko, szczególnie u kotów (Staph
[przypisy: klimakterium, dekstran, disulfiram ]
[patrz też: obliteracja, oct oka, odleżyny leczenie ]