Analiza bakteriologiczna zainfekowanych ukąszeń psów i kotów ad 8

Mogło to wynikać z tego, że rany były silniej zanieczyszczone doustnymi bakteriami zoonotycznymi niż z ludzką skórą, szczególnie głębokimi ranami nakłucia, które są charakterystyczne dla ukąszeń kota. Staph. pośredni, gatunek zoonotyczny często występujący w psiej dziąsłowej florze, 19 stwierdzono tylko w 2% ukąszeń psa i 2% ukąszeń kota. Eikenella corrodens, która jest powiązana z infekcjami ukąszenia człowieka, została znaleziona tylko u jednego ugryzienia psa i ukąszenia jednego kota. Beztlenowce rzadko występowały same; większość zakażeń (56 procent) stanowiły infekcje mieszane. W przeciwieństwie do poprzednich badań, w których przeważali beztlenowi pałeczki, stwierdziliśmy, że dominującymi anaerobowymi izolatami były bakterie z rodzaju Fusobacterium, Bacteroides, Porphyromonas i Prevotella.14,15 W poszukiwaniu literatury nie znaleźliśmy żadnych wcześniejszych doniesień na temat zakażeń u ludzi beztlenowcami. Bact. tectum, Prev. heparyna i kilka gatunków porfiromów w wyniku ugryzienia psa lub ukąszenia kota. Podobnie jak w przypadku gatunków pasteurella, beztlenowce były częściej izolowane od ugryzień kotów niż od ugryzień psów i od ran kłutych rąk niż od innych części ciała, co może odzwierciedlać bardziej efektywne przenoszenie flory jamy ustnej ze względu na rodzaj rany .
Dwa potencjalnie inwazyjne patogeny zoonotyczne, gatunki capnocytophaga i W. zoohelcum były rzadkimi izolatami i mogą być patogenami oportunistycznymi.17,18 Ugryzienie jednego kota zostało zakażone przez R. anatipestifer, patogen powiązany z weeksella i capnocytophaga i związany z posocznicą u ptaków; według naszej wiedzy ten patogen nie był wcześniej izolowany od ugryzień zwierząt u ludzi.36 Erysip. rhusiopathiae został wyizolowany z dwóch ugryzień kota. Zakażenie tym organizmem miało miejsce u ludzi po kontakcie z różnymi zwierzętami, ale nie było to związane z ugryzieniem kota.
Nasze odkrycia sugerują, że terapia empiryczna dla ukąszeń psów i ugryzień kota powinna być skierowana przeciwko pasturelli, paciorkowcom, gronkowcom i beztlenowcom. Gatunki Pasteurella są zwykle wrażliwe na ampicylinę, penicylinę, cefalosporyny trzeciej generacji, doksycyklinę, trimetoprim-sulfametoksazol, fluorochinolony, klarytromycynę i azytromycynę.37-43 Antybiotyki zazwyczaj stosowane w rutynowych infekcjach skóry i tkanek miękkich, takich jak antybiotykokokowe penicyliny, cefalosporyny pierwszej generacji, klindamycyna i erytromycyna są mniej aktywne przeciwko pasturelli in vitro. W tym badaniu leczenie trzema cefalosporynami pierwszej generacji zakończyło się niepowodzeniem w trzech przypadkach, w których hodowano pasturella. Wiele gatunków wyizolowanych z zakażonych ugryzień, w tym gronkowce i większość beztlenowców, to producenci .-laktamazy.
Około 20 procent zakażeń w tym badaniu było empirycznie leczonych penicyliną, ampicyliną lub samą cefalosporyną pierwszej generacji, które okazały się być mniej niż optymalne. Na podstawie naszych wyników uważamy, że leczenie empiryczne powinno obejmować kombinację antybiotyku .-laktamowego i inhibitora .-laktamaz, cefalosporyny drugiej generacji o działaniu beztlenowym lub terapii skojarzonej penicyliną i cefalosporyną pierwszej generacji lub klindamycyna i fluorochinolon Gdy podaje się go samodzielnie, azytromycyna, trovafloksacyna i nowe antybiotyki ketolidowe wykazują działanie in vitro przeciwko zwykłym tlenowym i beztlenowym izolatom od ran zgryzu, a zatem mogą być również przydatne. 40-43
[przypisy: oprogramowanie stomatologiczne, cilostazol, bimatoprost ]
[patrz też: podział grup społecznych, olx maków maz, olej z nasion wiesiołka ]