Analiza bakteriologiczna zainfekowanych ukąszeń psów i kotów czesc 4

Dziewiętnaście ran obejmowało ścięgna, a jedna rana obejmowała zarówno ścięgno, jak i staw śródręczno-paliczkowy. Większość ran dotyczyła rąk, zwłaszcza rąk (ryc. 1). Pacjenci lub ich rodzice lub opiekunowie podawali następujące miejscowe leczenie ran: mydło i wodę (73 procent), jod (10 procent), nadtlenek (46 procent), sterylną sól fizjologiczną (5 procent), alkohol izopropylowy (15 procent) i inne miejscowe opieki, takich jak sole epsom, czosnek i płyn do płukania ust (21 procent). Dziewięciu pacjentów (8 procent) było widziane przez lekarza, z którego dwóch przeszło rany i jeden otrzymał szwy.
Dwunastu pacjentów (11 procent) miało temperaturę powyżej 38,0 ° C przy prezentacji, a 21 z 47 pacjentów (45 procent) miało obwodową liczbę białych krwinek większą niż 12 000 na milimetr sześcienny.
Mediana odstępu między ukąszeniem a pobraniem próbki wynosiła 25 godzin (zakres międzykwartylowy, 18 do 54, zakres, 8 do 410). Odstęp był znacznie krótszy po ukąszeniach kota niż po ugryzieniu psa (mediana, 23 vs. 35 godzin, P = 0,04). Mediana odstępu między pobraniem próbki a hodowlą wynosiła 35 godzin (zakres międzykwartylowy, 24 do 43, zakres od do 120) i nie różniła się istotnie między ukąszeniami psów a ugryzieniem kota.
Tabela 1. Tabela 1. Liczba izolatów bakteryjnych otrzymanych z hodowli 50 ugryzień psa i 57 ugryzień kota, w zależności od rodzaju zakażenia. Mediana liczby izolatów na hodowlę wynosiła 5 (zakres międzykwartylowy, 2 do 9, zakres, 0 do 16); około 3 były tlenowce i 2 były beztlenowcami (Tabela 1). Infekcje rany zostały scharakteryzowane jako ropnie w 16 procentach przypadków, ropne w 48 procentach i nieżyjące, z zapaleniem tkanki łącznej, zapaleniem naczyń chłonnych lub obiema, w 36 procentach (tabela 1). Zapalenie naczyń chłonnych występowało u 22 procent ukąszeń psów i u 28 procent ukąszeń u kotów. Nie ropiejące rany były częstsze u pacjentów z ugryzieniem kota.
Tabela 2. Tabela 2. Rodzaje mikroorganizmów izolowanych od 50 ugryzień psa i 57 ugryzień kota, w zależności od rodzaju zakażenia. Mieszana infekcja tlenowa i beztlenowa występowała u 56 procent wszystkich ran (48 procent ukąszeń psów i 63 procent ukąszeń u kota), tylko tlenowce wzrosły w 36 procentach (42 procent ukąszeń psów i 32 procent ukąszeń u kota), a tylko beztlenowce (Bacteroides tectum i Porphyromonas gingivalis) wzrosły o procent (u jednego psa) (Tabela 2). Siedem hodowli ran (7 procent) nie miało wzrostu bakterii (mediana odstępu między pobraniem próbki a hodowlą, 25 godzin).
Tabela 3. Tabela 3. Bakterie tlenowe i beztlenowe Wyizolowane z 50 ugryzień psa i 57 ugryzień kota. Bakterie wyizolowane z ukąszeń psa i ugryzienia kota są wymienione w Tabeli 3. Gatunki Pasteurella były najpowszechniejszymi izolatami zarówno od ugryzień psów (50 procent), jak i ugryzień kotów (75 procent). Przeszłość. canis przeważał wśród ugryzień psów, a Past. Podgatunek multocida multocida i septica były najczęstszymi izolatami ugryzień kota. Streptococci, gronkowce, moraxella i neisseria były powszechnymi izolatami aerobowymi, a fusobacterium, bacteroides, porphyromonas i prevotella były powszechnymi beztlenowymi izolatami. Erysipelothrix rhusiopathiae znaleziono w dwóch ukąszeniach kota. Reimerella anatipestifer, Bact. tectum, Prevotella heparinolytica i kilka gatunków porfiromów (Porph
[przypisy: oprogramowanie stomatologiczne, hurtownia portfeli, diklofenak ]
[patrz też: opiekun osoby starszej, orteza na kolano, orzechy włoskie kalorie ]