Błonnik pokarmowy i ryzyko raka jelita grubego i gruczolaka u kobiet ad 5

Mimo sześcioletniego okresu latencji, większe spożycie błonnika nie wiązało się z obniżeniem ryzyka raka jelita grubego (ryzyko względne na wielu zmiennych, 1,00, przedział ufności 95%, 0,72 do 1,38). Wśród kobiet, które przesłały kwestionariusz z 1980 r., W 1986 r. 65 186 kobiet ukończyło dłuższy i bardziej szczegółowy kwestionariusz żywieniowy. W analizie opartej na kwestionariuszu z 1986 r. I zachorowalności na raka w okresie od 1986 r. Do 1996 r. Nie zaobserwowano znaczącego trendu między skorygowaną energią. spożycie błonnika i ryzyko raka jelita grubego (ryzyko względne na wielu odmianach, 0,98; przedział ufności 95%, 0,72 do 1,34). Zbadaliśmy także ryzyko wystąpienia raka okrężnicy i odbytu w zależności od średniego spożycia błonnika w latach 1980, 1984 i 1986 i nie stwierdziliśmy związku (ryzyko względne dla wielu odmian w porównaniu z najniższym kwintylem, 1,00; przedział ufności 95%, 0,69 do 1,47 ).
Tabela 4. Tabela 4. Względne ryzyko raka jelita grubego u kobiet ze stałym spożyciem błonnika. Oceniliśmy wpływ konsekwentnego spożycia błonnika w sześcioletnim okresie indukcji. Po zaklasyfikowaniu kobiet zgodnie z ich spożyciem błonnika w 1980 r., Wykluczyliśmy tych, którzy następnie zwiększyli lub zmniejszyli spożycie błonnika o więcej niż jeden kwintał, jak podano w kwestionariuszu z 1984 r. Lub z 1986 r. Wśród kobiet, które utrzymywały stały poziom spożycia błonnika od 1980 r. Do 1986 r., Spożycie błonnika pokarmowego nie wiązało się z obniżeniem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego w okresie od 1986 r. Do 1996 r. (Tabela 4). Podobnie, ani konsekwentne spożywanie błonnika ze zbóż, ani konsekwentne przyjmowanie błonnika roślinnego nie były związane ze zmniejszeniem zapadalności na raka jelita grubego.
Tabela 5. Tabela 5. Względne ryzyko raka okrężnicy i odbytu w zależności od spożycia błonnika w podgrupach określonych przez wybrane zmienne. Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na odwrotną zależność między włóknem a rakiem jelita grubego w dowolnej podgrupie określonej przez wiek, wywiad rodzinny w kierunku raka okrężnicy i odbytu, zastosowanie kwasu acetylosalicylowego, aktywność fizyczna, wskaźnik masy ciała, palenie papierosów lub całkowite spożycie tłuszczu (tabela 5), lub przez spożycie alkoholu, czerwonego mięsa, metioniny, wapnia lub witaminy D (dane nie przedstawione). Odnotowaliśmy odwrotną zależność między całkowitym spożyciem błonnika pokarmowego a częstością występowania raka okrężnicy i odbytnicy wśród kobiet w najniższej jednej trzeciej grupy pod względem spożycia kwasu foliowego. W obrębie tej warstwy związek odwrotny był ograniczony do włókna owocowego (względne ryzyko dla najwyższego w porównaniu z najniższym kwintylem włókna owocowego, 0,59, przedział ufności 95%, 0,35 do 0,99, P dla trendu = 0,06).
Aby ocenić możliwe zniekształcenie naszych wyników za pomocą wyższej częstości badań przesiewowych endoskopii u kobiet, które spożywały więcej błonnika pokarmowego, powtórzyliśmy naszą analizę po stratyfikacji w zależności od tego, czy kobiety poddały się badaniu przesiewowemu podczas badania; nie znaleźliśmy żadnej odwrotnej zależności między spożyciem błonnika a rakiem jelita grubego w żadnej warstwie (Tabela 5). Powtórzyliśmy również naszą analizę po wykluczeniu kobiet, których raki mogły zostać wykryte przypadkowo lub tylko w wyniku badań przesiewowych (stadia A i B Dukesa). Kiedy w ten sposób ograniczyliśmy wynik do bardziej zaawansowanych zmian, względne ryzyko dla najwyższych w porównaniu z najniższym kwintylem w odniesieniu do spożycia błonnika wynosiło 0,94 (95-procentowy przedział ufności, 0,62 do 1,44).
Błędy w ocenie spożycia błonnika mogły być obciążone względnym ryzykiem
[przypisy: dekstrometorfan, bromazepam, hurtownia portfeli ]
[patrz też: olx beagle, oparzenia pierwsza pomoc, operacja kręgosłupa szyjnego ]