Błonnik pokarmowy i ryzyko raka jelita grubego i gruczolaka u kobiet ad 6

Kiedy skorygowaliśmy wiek i całkowite zużycie energii, względne ryzyko raka okrężnicy i odbytu związane z 10-godzinnym wzrostem dziennego spożycia błonnika pokarmowego wyniosło 1,00 (przedział ufności 95%, 0,89 do 1,13). Po skorygowaniu błędów pomiaru światłowodu i całkowitego poboru energii, względne ryzyko związane ze wzrostem o 10 g wynosiło nadal 1,00 (przedział ufności 95%, 0,74 do 1,36). Tabela 6. Tabela 6. Względne ryzyko wystąpienia dystalnego gruczolaka jelita grubego zgodnie z dietetycznym spożyciem błonnika w 1980 r. Oceniliśmy również związek między spożyciem błonnika a ryzykiem występowania dalszych gruczolaków jelita grubego u 27 530 kobiet, które zgłosiły poddawanie się kolonoskopii lub sigmoidoskopii w latach 1980-1994. nie zmniejszyło się ryzyko gruczolaka jelita grubego wraz ze wzrostem spożycia błonnika ogółem, zbóż, owoców lub warzyw, nawet jeśli ograniczyliśmy naszą analizę do kobiet, które przeszły endoskopię przed rokiem 1980 i zostały określone w tym czasie jako wolne od polipów (Tabela 6).
Dyskusja
W tym dużym prospektywnym badaniu kohortowym nie znaleźliśmy żadnych dowodów na to, że błonnik pokarmowy zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Jest mało prawdopodobne, aby wynik ten był spowodowany nieprecyzyjnym pomiarem spożycia błonnika lub stronniczym stwierdzeniem raka jelita grubego. Nasz prospektywny projekt badania wykluczał tendencyjność przypisywaną zróżnicowanemu przywoływaniu przyjmowania przez kobiety z rakiem i bez niego. Różnice w spożyciu błonnika w czasie nie były czynnikiem, ponieważ nasze wyniki pozostały niezmienione, kiedy wykluczyliśmy kobiety, które znacząco zmieniły spożycie błonnika podczas pierwszych sześciu lat obserwacji.
Za pomocą kwestionariusza dotyczącego częstotliwości żywności, byliśmy w stanie zbadać wpływ błonnika na zalecane spożycie (25 do 35 g na dzień), 16, które są znacznie wyższe niż średnie spożycie błonnika w dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych (13,3 g na dzień) .17 Fakt, że w tej kohorcie i innych, silne odwrotne powiązania między spożyciem błonnika i częstością występowania objawowej choroby uchyłkowej, 18 chorób wieńcowych serca, 19 nadciśnienia, 20,21 i cukrzycy insulinoniezależnej22 obserwowano w badania wykorzystujące ten sam kwestionariusz sugerują, że zastosowaliśmy fizjologicznie odpowiedni pomiar spożycia błonnika.
Nie możemy wykluczyć słabego związku między spożyciem błonnika a rakiem jelita grubego, efektem wczesnego życia błonnika lub wpływem spożycia ponad 30 do 35 g błonnika dziennie. Jednak ostatnie skojarzenie implikuje nieliniową zależność między spożyciem błonnika a ryzykiem raka jelita grubego, czego nie sugerują poprzednie badania retrospektywne.
Dowód na hipotezę, że spożycie błonnika jest związane z ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy, jest niejednoznaczny. Metaanaliza badań kliniczno-kontrolnych dowiodła, że łączny iloraz szans 0,58 dla raka okrężnicy jest najwyższy w porównaniu z najniższym kwintylem spożycia błonnika.23 Jednakże, gdy analiza ta była ograniczona do badań, które wykorzystywały zatwierdzone kwestionariusze dietetyczne i zawierały dane w szacunkach spożycia składników odżywczych, szacunki względnego ryzyka raka jelita grubego związane ze spożywaniem większej ilości błonnika pokarmowego były bliższe 1,00.24 W pięciu dużych prospektywnych badaniach 25-29 odwrotnych zależności pomiędzy spożyciem błonnika a ryzykiem okrężnicy rak był słaby lub nieistniejący
[hasła pokrewne: bimatoprost, Choroba Perthesa, Mimośród ]
[podobne: opiekun osoby starszej, orteza na kolano, orzechy włoskie kalorie ]