Błonnik pokarmowy i ryzyko raka jelita grubego i gruczolaka u kobiet cd

Większość zgonów w grupie została zgłoszona przez członków rodziny lub system pocztowy w odpowiedzi na kwestionariusze uzupełniające. Ponadto użyliśmy Narodowego Wskaźnika Śmierci, bardzo czułej metody identyfikacji zgonów wśród osób, które nie były korespondentami.13 Kiedy kobieta (lub najbliższy krewny) zgłosiła diagnozę raka jelita grubego, poprosiliśmy o pozwolenie na uzyskanie dokumentacji medycznej i raportów patologicznych. Lekarz prowadzący, który nie znał danych na temat narażenia i spożycia przez kobiety, przejrzał wszystkie zapisy i wyodrębnił dane dotyczące typu histologicznego, lokalizacji anatomicznej i stadium raka. Wykluczyliśmy niewielką liczbę nowotworów, które nie były gruczolakorakami, a także raki in situ. Pozostało 787 przypadków inwazyjnego gruczolakoraka jelita grubego. Analiza gruczolaków była ograniczona do kobiet, które kwalifikowały się do analizy raka i które zgłosiły poddawanie się kolonoskopii lub sigmoidoskopii podczas okresu badania. Ponieważ przegląd dokumentacji medycznej w przypadkach gruczolaka został zakończony dopiero w 1994 r., Okres badania gruczolaków określono jako 1980 do 1994 r. Po tych wyłączeniach do tej części badania kwalifikowało się 27 530 kobiet. Gdy kobieta zgłosiła diagnozę polipa jelita grubego, otrzymaliśmy dokumentację medyczną i raporty z patologii. Lekarz prowadzący, który nie był świadomy danych o czynnikach ryzyka, dokonał przeglądu wszystkich zapisów i wyodrębnionych danych dotyczących rodzaju, lokalizacji i wielkości gruczolaka. [14] Ponieważ badanie sigmoidoskopowe obejmuje tylko dystalną część okrężnicy i odbytu oraz ponieważ znaczna część którzy przeszli endoskopię mieli sigmoidoskopię, ocenialiśmy jedynie gruczolaki zstępującej okrężnicy i odbytnicy. Kobiety z gruczołami proksymalnymi do zstępującej okrężnicy nie zostały w tej analizie sklasyfikowane jako gruczolaki. Pozostało 1012 pacjentów z gruczolakami dystalnej okrężnicy i odbytnicy.
Analiza statystyczna
Kobiety zostały zaklasyfikowane zgodnie z kwintylami w odniesieniu do całkowitego spożycia błonnika i spożycia określonych rodzajów błonnika, jak obliczono na podstawie kwestionariuszy dietetycznych z 1980, 1984 i 1986 r. W podstawowej analizie wykorzystano współczynniki zapadalności, z mianem osób-lat obserwacji jako mianownika. W przypadku każdej kobiety, liczba lat obserwacji była liczona od daty zwrotu kwestionariusza podstawowego do daty diagnozy raka okrężnicy lub śmierci lub do 31 maja 1996 r. Jako środek stosowaliśmy względne ryzyko. stowarzyszenia, określane jako występowanie raka okrężnicy i odbytnicy wśród badanych kobiet w każdym kwintyle spożycia błonnika podzielone przez odpowiednią stopę wśród kobiet w najniższym kwintylu. Ryzyko względne związane z wiekiem obliczono po stratyfikacji, zgodnie z pięcioletnimi kategoriami wiekowymi. Zastosowano modele proporcjonalnego zagrożenia w celu jednoczesnego dostosowania wielu czynników ryzyka. Przeprowadzono analizy warstwowe w celu ustalenia, czy wpływ spożycia błonnika był modyfikowany przez inne czynniki ryzyka raka jelita grubego. Wszystkie wartości P są dwustronne.
Aby ocenić wpływ błędu pomiaru na nasze wyniki, zastosowaliśmy procedurę korekty, która koryguje względne ryzyko i przedziały ufności w celu uwzględnienia błędów w ocenie spożycia błonnika.15 Ta procedura wymaga złotego standardu dla podgrupy kobiet w celu do kalibracji kwestionariusza stosowanego w całej kohorcie; w tym celu wykorzystaliśmy szczegółowe zapisy dotyczące diety ważonych porcji żywności zebranej przez 28 dni w okresie roku dla podgrupy złożonej z 173 uczestników.10
Wyniki
Tabela 1
[więcej w: cilostazol, nutrend, bimatoprost ]
[podobne: podział grup społecznych, olx maków maz, olej z nasion wiesiołka ]