Błonnik pokarmowy i ryzyko raka jelita grubego i gruczolaka u kobiet czesc 4

Charakterystyka podstawowa badanej kohorty. W ciągu 16 lat obserwacji (1 408 232 osób rocznie) udokumentowaliśmy 787 przypadków raka okrężnicy i odbytnicy wśród 88 757 kobiet spełniających kryteria. W całej grupie średnie medianowe całkowite spożycie błonnika różniło się o ponad 2,5-krotność pomiędzy najwyższymi i najniższymi kwintylami (tab. 1). Kobiety, które spożywały więcej błonnika, były starsze, rzadziej paliły papierosy i częściej ćwiczyły regularnie, miały historię rodzinną raka jelita grubego i poddawały się badaniu endoskopowemu. Ponadto kobiety, które zgłosiły większe spożycie błonnika, spożywały mniej czerwonego mięsa i alkoholu, ale więcej kwasu foliowego, wapnia i witaminy D. Tabela 2. Tabela 2. Względne ryzyko raka jelita grubego według całkowitego spożycia błonnika w 1980 r. W analizach dostosowanych do wieku i na wielu odmianach w oparciu o dane z kwestionariusza z 1980 r. I 16 lat obserwacji skorygowano pod względem energii całkowite spożycie błonnika pokarmowego. nie jest znacząco związane z występowaniem raka jelita grubego (tab. 2). Co więcej, nie było związku pomiędzy całkowitym spożyciem błonnika a ryzykiem zachorowania na raka w bliższej lub dalszej okrężnicy. Nie stwierdzono również związku, gdy analizowano błonnik pokarmowy bez korekty całkowitego spożycia energii (ryzyko względne raka jelita grubego na wielu płaszczyznach jest najwyższe w porównaniu z najniższym kwintylem, 1,17; przedział ufności 95%, 0,91 do 1,51) lub gdy analizowaliśmy włókna surowe (ryzyko względne na wielu zmiennych, 0,96; przedział ufności 95%, 0,73 do 1,25).
Ponieważ zmienność spożycia błonnika w najwyższym kwintylu była znacznie większa niż w innych kwintylach (Tabela 1), analizowaliśmy również całkowite włókno jako zmienną ciągłą. W analizach wieloczynnikowych każdy przyrost 10 g na dzień w całkowitym spożyciu błonnika odpowiadał względnemu ryzyku raka okrężnicy i odbytu wynoszącemu 0,99 (przedział ufności 95%, 0,83 do 1,17). Aby ocenić ekstremalne poziomy spożycia błonnika pokarmowego, powtórzyliśmy naszą analizę po kategoryzowaniu spożycia błonnika według decylów dostosowanych do energii. W porównaniu z kobietami z najniższego decyla (mediana przyjmowania, 8,5 g na dzień) kobiety z najwyższym decylem (mediana spożycia, 28,5 g na dzień) miały względne ryzyko raka jelita grubego wynoszące 1,01 (95% przedział ufności, 0,71 do 1,43 ).
Tabela 3. Tabela 3. Względne ryzyko raka jelita grubego w zależności od spożycia błonnika z różnych źródeł w 1980 r. Ponieważ poprzednie prace sugerowały, że błonnik z różnych źródeł żywności może być związany z rakiem jelita grubego na różne sposoby, obliczono wkład dietetyczny włókno ze zbóż, owoców i warzyw (tabela 3). Tylko włókno owocowe wiązało się z istotną redukcją ryzyka (ryzyko względne na wielu zmiennych, 0,86; przedział ufności 95%, 0,67 do 1,10), ale ogólny trend nie był statystycznie istotny (P = 0,16). Natomiast większe spożycie włókna roślinnego było związane ze znacznym wzrostem ryzyka raka jelita grubego (ryzyko względne na wielu zmiennych, 1,35, przedział ufności 95%, 1,05 do 1,72, P dla trendu = 0,004).
Aby zbadać, czy całkowity błonnik pokarmowy wpływa na ryzyko raka jelita grubego dopiero po kilku latach, przeanalizowaliśmy zależność między błonnikiem pokarmowym oszacowanym w 1980 r. A ryzykiem raka okrężnicy i odbytu w latach 1986-1996.
[przypisy: bromazepam, klimakterium, dekstrometorfan ]
[przypisy: olej z wiesiolka, olejek z wiesiołka, omega kleszczów ]