Błonnik pokarmowy i ryzyko raka jelita grubego i gruczolaka u kobiet

Uważa się, że wysokie spożycie błonnika pokarmowego zmniejsza ryzyko raka jelita grubego i gruczolaka. Metody
Przeprowadziliśmy prospektywne badanie obejmujące 88 757 kobiet, które miały 34 do 59 lat i nie miały historii raka, zapalnej choroby jelit ani rodzinnej polipozy, które wypełniły kwestionariusz dietetyczny w 1980 r. W ciągu 16-letniego okresu obserwacji 787 przypadki raka jelita grubego zostały udokumentowane. Ponadto wśród 27 530 uczestników, u których wykonano endoskopię w okresie obserwacji, stwierdzono 1012 pacjentów z gruczolakami dystalnego okrężnicy i odbytnicy.
Wyniki
Po dostosowaniu do wieku, ustalonych czynników ryzyka i całkowitego poboru energii, nie stwierdziliśmy związku pomiędzy spożyciem błonnika pokarmowego a ryzykiem raka okrężnicy i odbytnicy; względne ryzyko dla najwyższych w porównaniu z najniższą grupą kwintylową w odniesieniu do spożycia błonnika wynosiło 0,95 (przedział ufności 95%, 0,73 do 1,25). Nie zaobserwowano ochronnego wpływu błonnika pokarmowego, gdy pominięto dostosowanie całkowitego spożycia energii, gdy wykluczono zdarzenia podczas pierwszych sześciu lat obserwacji, lub gdy wykluczyliśmy kobiety, które zmieniły spożycie błonnika w okresie obserwacji. Nie stwierdzono istotnego związku między spożyciem błonnika a ryzykiem wystąpienia gruczolaka jelita grubego.
Wnioski
Nasze dane nie potwierdzają istnienia istotnego ochronnego wpływu błonnika pokarmowego na raka okrężnicy lub gruczolaka.
Wprowadzenie
Rzadkość raka jelita grubego w Afryce sugerowała Burkittowi kilka dekad temu, że dieta bogata w błonnik u Afrykanów chroni przed rakiem jelita grubego.1 Od tego czasu uważa się, że błonnik pokarmowy chroni przed rakiem jelita grubego poprzez rozcieńczanie lub adsorbowanie kałowych czynników kałowych, zmniejszając tranzyt okrężnicy czas, zmieniając metabolizm kwasów żółciowych, zmniejszając pH okrężnicy lub zwiększając wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.2
Pomimo intuicyjnego odwołania hipotezy Burkitta badania epidemiologiczne nad możliwym związkiem między błonnikiem pokarmowym a rakiem jelita grubego były niejednoznaczne.3 Ograniczone dane dotyczące innych czynników żywieniowych zawarte w większości badań nie pozwoliły na wyraźne rozróżnienie wpływu błonnika i innych składników pokarmów roślinnych. Ponadto retrospekcyjny projekt tych badań mógł wprowadzić uprzedzenia i selekcje.
Badaliśmy prospektywnie zależność pomiędzy spożyciem błonnika a ryzykiem wystąpienia raka okrężnicy i odbytnicy w dużej kohorcie kobiet. We wcześniejszym raporcie opartym na 150 przypadkach raka okrężnicy i odbytnicy odnotowanym w ciągu sześciu lat obserwacji 4 zaobserwowaliśmy minimalne odwrotne powiązanie, które nie było statystycznie istotne. W niniejszej analizie przedłużamy okres obserwacji do 16 lat, aby dokładniej zbadać wpływ błonnika pokarmowego na ryzyko raka jelita grubego i gruczolaka.
Metody
Kohora Studyjna
Badanie zdrowia pielęgniarek rozpoczęto w 1976 r., Kiedy to 121,700 zarejestrowanych pielęgniarek, które miały 30 do 55 lat i mieszkało w Stanach Zjednoczonych, wypełniło ankietę pocztą dotyczącą znanych lub podejrzewanych czynników ryzyka raka i choroby niedokrwiennej serca.5 Od tego czasu kobiety co dwa lata otrzymywały ankiety uzupełniające w celu uaktualnienia informacji o tych czynnikach ryzyka oraz identyfikacji nowo zdiagnozowanych przypadków raka i innych chorób
[hasła pokrewne: nutrend, ambrisentan, oprogramowanie stomatologiczne ]
[więcej w: objawy raka pluc, objawy sm, objawy wirusa hiv ]