Etyka badań biomedycznych: perspektywa międzynarodowa

Ogólnoświatowe obawy wynikające z wybuchu wirusa Ebola w Afryce, kontrowersje wywołane przez społeczność genetyczną wynikające z prawa eugenicznego w Chinach oraz zamieszanie na stronach redakcyjnych czasopisma wywołane badaniami nad AIDS w krajach trzeciego świata (Marcia Angell. Etyka badań klinicznych w Trzecim Świecie. 1997; 337: 847-9.) Przypomina międzynarodowe problemy związane z badaniami biomedycznymi. Podobnie, wielonarodowe koncerny farmaceutyczne stały się aktywnymi uczestnikami dyskusji, gdy tylko zostały ograniczone do naukowców, etyków i agencji regulacyjnych. Etyka badań biomedycznych jest jedną z 11 ostatnich książek renomowanych badaczy bioetyki, opublikowanych przez Oxford University Press. Tytuł może sugerować, że książka dotyczy wdrażania międzynarodowych testów. W rzeczywistości książka ta koncentruje się na etyce badań biomedycznych i jest zorganizowana wzdłuż znanych linii, z rozdziałami poświęconymi takim tematom, jak wykorzystanie zwierząt w badaniach, badaniach genetycznych i badaniach klinicznych. Przedstawiono omówienie istotnych materiałów historycznych, etycznych, prawnych i regulacyjnych. Chociaż wiele z tych informacji jest dostępnych w innym miejscu, Brody dodaje swoją osobistą perspektywę w oparciu o filozoficzne podejście zwane pluralistyczną kazuistyką, którą omawia w końcowym rozdziale zatytułowanym Refleksje filozoficzne . Ponadto jego analiza zagadnień takich jak badania epidemiologiczne , badania nad zygotami stworzonymi ex utero ( zygoty przedimplantacyjne ), a ostatnie zmiany w polityce dotyczącej włączenia dzieci i kobiet do badań odzwierciedlają współczesny charakter tych kontrowersyjnych kwestii, z odniesieniami opublikowanymi dopiero w 1997 roku.
Brody analizuje, w jaki sposób te kwestie etyczne są rozwiązywane przez narody w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i Pacyfiku. Załączniki są cennym składnikiem tej książki, a sama ich inkluzja uzasadnia umiarkowaną cenę. Z trudem, ponieważ większość informacji nie znajduje się w indeksowanej literaturze, Brody zebrał 38 krytycznych międzynarodowych, ponadnarodowych i krajowych (USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Kanady, Australii i Japonii) polityk, przepisów i wytycznych. Zgromadzony materiał zaczyna się od nowatorskiego Kodeksu Norymberskiego (1947) i obejmuje przegląd WWO Deklaracji Helsińskiej World Medical Association z 1996 roku. Szczególnie interesujące są mniej upowszechniane polityki opracowane przez Radę Międzynarodowych Organizacji Nauk Medycznych. Dotyczą one takich kwestii, jak podatność badanych w mniej zamożnych i mniej rozwiniętych społeczeństwach, potrzeba poszanowania obyczajów społecznych poprzez wrażliwość na różne kultury oraz obawa, że standardy mające kluczowe znaczenie dla zaleceń podkreślających indywidualną świadomą zgodę mogą kolidować z kulturami, w których rola lidera w podejmowaniu decyzji gminnych musi być wzięta pod uwagę.
Zbieżność różnych stwierdzeń opartych częściowo na pewnych powszechnie akceptowanych zasadach nie jest zaskakująca. W innych przypadkach, w których podstawa etyczna może nie być tak stanowcza, zalecenia mogą wynikać z pragmatycznych kompromisów, które umożliwiają prowadzenie badań biomedycznych w akceptowalny sposób.
[hasła pokrewne: klimakterium, oprogramowanie stomatologiczne, bimatoprost ]
[więcej w: olej z wiesiolka, olejek z wiesiołka, omega kleszczów ]