Genetyka raka klinicznego: Porady i zarządzanie ryzykiem

Książka Dr. Offita na temat genetyki raka w praktyce klinicznej obejmuje większość istotnych materiałów w tej złożonej dziedzinie w wysoce skuteczny i czytelny sposób. Rola genetyki w chorobie nowotworowej wpisana jest w kontekst dzięki doskonałemu przeglądowi roli genetyki w chorobie, a Offit sprawdza naszą aktualną wiedzę na temat określonych form genetycznych predyspozycji zarówno w przypadku rzadkich, jak i powszechnych nowotworów. Korzystając z tych informacji, jest on w stanie omówić trudne aspekty zastosowania tej wiedzy w klinice, zapewniając historie przypadków, aby pomóc zilustrować problemy. Rozdział poświęcony ilościowej ocenie ryzyka stanowi doskonały przegląd tego, jak można oceniać i wyrażać ryzyko. W ostatnim rozdziale dr Offit zajmuje się miękkim , ale ważnym składnikiem genetyki raka w praktyce klinicznej: psychologią i etyką poradnictwa. Dyskusja ta nieuchronnie kontrastuje z naukowym rygorem reszty książki, ale ważność tego elementu staje się oczywista i podkreśla potrzebę starannej oceny działań doradczych. Dwa ważne aspekty tej dziedziny są mało uwagi. Nie ulega wątpliwości, że wpływ na geny, które mają stosunkowo niewielki wpływ na pole, w szczególności na loci, które mają allele niskiej penetracji o wysokiej częstotliwości i które współdziałają z innymi czynnikami genetycznymi lub środowiskowymi, aby przyczynić się do choroby. W przyszłości ważne będzie rozważenie, jak radzić sobie z takimi skutkami genetycznymi, które stwarzają ryzyko bardziej istotne dla populacji niż dla osób. Nie podkreślono również roli polimorfizmów genów biorących udział w metabolizmie lub reakcjach na leki, chociaż jest to również problem na przyszłość.
Ta książka podsumowuje aktualny stan genetyki raka w praktyce klinicznej i skutecznie oddaje emocje w tej szybko rozwijającej się dziedzinie. Wyraźnie pokazuje, w jaki sposób można teraz zastosować genetykę w onkologii klinicznej i jest zwiastunem przyszłych wydarzeń we wszystkich obszarach praktyki medycznej.
John Bell, DM
Oxford University, Oxford OX3 9DU, Wielka Brytania

[więcej w: Mimośród, oparzenia pierwsza pomoc, teosyal ]
[więcej w: olx beagle, oparzenia pierwsza pomoc, operacja kręgosłupa szyjnego ]