Nowe perspektywy w raku prostaty

Ponieważ populacja się starzeje, a zgony z powodu możliwej do uniknięcia przyczyny ustępują, rak prostaty częściej pojawia się na listach problemów medycznych i – w przypadku braku skutecznej terapii – na świadectwach zgonu. Trzy fakty podkreślają znaczenie zrozumienia biologii, diagnozy i leczenia raka prostaty. W Stanach Zjednoczonych mężczyzna ma szansę jeden na pięciu, że inwazyjny rak prostaty rozwinie się podczas jego życia. Jego szanse na rozpoznanie raka prostaty są prawie dwa razy większe niż w raku płuca i trzykrotnie większe niż raka jelita grubego. Liczba zgonów z powodu raka prostaty, chociaż stanowią one tylko ułamek wszystkich przypadków choroby, stale wzrasta od 1930 roku, a rak prostaty stanowi obecnie drugą wiodącą przyczynę zgonu z powodu raka u mężczyzn. Nie tak dawno temu, ograniczone zrozumienie raka prostaty sprawiło, że stosunkowo łatwo było uchwycić prawie wszystkie znane aspekty choroby. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat równoczesne postępy w wielu obszarach badań i terapii zakwestionowały podstawowych naukowców i praktykujących klinicystów, aby zachować kompleksową perspektywę. Nowe perspektywy w raku prostaty pomagają w tym zadaniu. Jako wielorakie podsumowanie Drugiego Międzynarodowego Forum na temat raka prostaty (z grudnia 1996 r.) Książka jest dość aktualna. Rozdziały są krótkimi przeglądami napisanymi przez ekspertów na te tematy. Pierwszy kwartał książki poświęcony jest podstawowym naukom o genetyki, biologii przerzutów i czynników wzrostu oraz niezależnemu od androgenów progresji choroby. Prezentacje nie są ani kompleksowe, ani skomplikowane i będą przydatne dla praktykujących klinicystów. Jednak ze względu na szybki rozwój podstawowych badań nad rakiem gruczołu krokowego, ta sekcja książki jest najbardziej zagrożona niedługo.
Przed wyizolowaniem antygenu specyficznego dla prostaty, nowotwory prostaty wykryto zwykle późno, albo przez fizyczne odkrycia, albo przez obecność choroby rozproszonej. Teraz za pomocą tego niespecyficznego narzędzia można wcześnie zdiagnozować nowotwory, podnosząc kwestie związane z wykrywaniem i badaniem pod kątem klinicznie nieistotnej choroby. Próby poprawy przydatności specyficznych dla prostaty pomiarów antygenu w diagnostyce raka gruczołu krokowego poprzez wykorzystanie zakresów referencyjnych dotyczących wieku i rasy, analiza zmian w czasie, stosunek do wielkości gruczołu krokowego i stosunek antygenu wolnego do całkowitego są szczegółowo omówione w tej książce. Redundancja tych rozdziałów jest zrekompensowana dokładnością recenzji. Leczenie ukierunkowane na guz pierwotny (radykalna operacja lub radioterapia) jest bardziej ograniczone.
Jednym z wczesnych triumfów w leczeniu raka prostaty – identyfikacja i wykorzystanie uzależnienia hormonalnego – pozostaje filar leczenia zaawansowanej choroby. Pomimo często dramatycznych obiektywnych i subiektywnych reakcji na ablację androgenów, nadal jest to terapia paliatywna. Śmiertelny rak prostaty jest niezależny od androgenu. Być może ze względu na brak innych skutecznych metod leczenia choroby z przerzutami, książka poświęca temu zagadnieniu nadmierną uwagę. Dyskusje na temat natury deprywacji androgenów (blokada łączona vs monoterapia) i jego czas (wczesny vs przerywany do późnego) są żarliwe i nieco zagadkowe, biorąc pod uwagę, że książka ta jest poświęcona nowej perspektywie raka prostaty. Kilka rozdziałów poświęconych nowatorskim metodom leczenia zaawansowanej choroby jest ekscytujących, ale niewystarczająco przedstawia ostatnią aktywność w tej dziedzinie.
Kiedyś stanowczo w dziedzinie urologów, rak prostaty jest obecnie często diagnozowany i leczony przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i onkologów. Do debat dotyczących badań przesiewowych w kierunku raka prostaty oraz czasu i charakteru leczenia dołącza coraz lepiej poinformowana i wyrafinowana populacja pacjentów. Potrzeba płynności z problemami i postępami w raku prostaty z pewnością wzrośnie, ponieważ liczba zagrożonych mężczyzn wzrasta. Ta książka jest odpowiednia dla tych, którzy chcą być dobrze poinformowani o tej powszechnej złośliwej chorobie.
Joel Nelson, MD
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21224

[hasła pokrewne: cilostazol, dienogest, bimatoprost ]
[podobne: obliteracja, oct oka, odleżyny leczenie ]