Polepszenie mielopatii wątrobowej po transplantacji wątroby

Mielopatia wątrobowa charakteryzuje się spastycznym niedowładem i minimalnymi nieprawidłowościami sensorycznymi u pacjentów z marskością wątroby, w szczególności z przeciekami portosystemowymi, które powstały chirurgicznie lub wystąpiły spontanicznie.1,2 Patofizjologia mielopatii wątrobowej jest słabo poznana, a diagnoza może być jedynie rozpoznana. przypuszczalnie poprzez wykluczenie innych możliwych przyczyn spastycznego niedowładu. Badania patologiczne wykazują utratę mieliny w bocznych odcinkach korowo-rdzeniowych rdzenia kręgowego. W przeciwieństwie do encefalopatii wątrobowej, mielopatia wątrobowa jest zwykle uznawana za nieodwracalną (tak było nawet po transplantacji wątroby u jednego pacjenta3).
Leczyliśmy 60-letnią kobietę z marskością wątroby spowodowaną wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u którego po transplantacji wątroby poprawiła się mielopatia. U pacjentki stwierdzono marskość i żylaki przełyku w 1984 roku, kiedy to przeszła operację przepukliny brzucha z powodu nawracających krwawień z przewodu pokarmowego. W listopadzie 1994 r. Miała encefalopatię wątrobową.
Po raz pierwszy widziano ją w naszej klinice w celu oceny przedporodowej w lutym 1995 roku; biopsja wątroby potwierdziła obecność marskości. Pacjent miał trudności z chodzeniem przez około dwa miesiące. Badanie neurologiczne wykazało spastyczne osłabienie, drżenie i zmniejszenie odczuwania bólu, dotyku, temperatury i wibracji w kończynach dolnych; pacjent nie był w stanie stać ani chodzić bez pomocy. Funkcja pęcherza i jelit była normalna. Wyniki badań elektroneurograficznych były zgodne z obecnością aksonalnej czuciowej polineuropatii. Potencjały wywołane przez motor pokazały spowolnienie czasu przewodzenia centralnego w kończynach dolnych, co sugeruje dysfunkcję w układzie korowo-rdzeniowym.
Pacjentka przeszła transplantację wątroby w październiku 1995 r., Po czym otrzymała cyklosporynę, azatioprynę i prednizon. Rok po transplantacji była w stanie stać samodzielnie, a półtora roku później mogła chodzić z laską. Jej deficyt sensoryczny również stopniowo się poprawiał. Wyniki te sugerują, że wątrobowa mielopatia może być odwrócona przez przeszczepienie wątroby.
Roberto Troisi, MD
Jan Debruyne, MD
Bernard de Hemptinne, MD
University Hospital Ghent, 9000 Ghent, Belgia
3 Referencje1. Leigh AD, karta WI. Zwyrodnienie hemostatyczno-elektrostatyczne: przypadek związany ze zwyrodnieniem słupa po stronie bocznej. J Neuropathol Exp Neurol 1949; 8: 318-346
Crossref Web of ScienceGoogle Scholar
2. Campellone JV, Lacomis D, Giuliani MJ, Kroboth FJ. Mielopatia wątrobowa: opis przypadku z przeglądem piśmiennictwa. Clin Neurol Neurosurg 1996; 98: 242-246
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Counsell C, Warlow C. Niepowodzenie domniemanej mielopatii wątrobowej w poprawie po przeszczepieniu wątroby. J Neurol Neurosurg Psychiatry 1996; 60: 590-590
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(18)
[podobne: cilostazol, ambrisentan, agaricus ]
[przypisy: olej z wiesiolka, olejek z wiesiołka, omega kleszczów ]