Porównanie dwóch cewników żylnych zaimpregnowanych przeciwbakteryjnie czesc 4

Losowe przypisanie około 362 cewników, które mogłyby być ocenione dla każdej grupy, pozwoliłoby nam wykryć przy 80 procentach mocy znaczącą różnicę w stawkach kolonizacji między dwoma typami cewników przy dwustronnym poziomie istotności wynoszącym 5 procent. Istotność różnic między dwiema badanymi grupami określono za pomocą testu t Studenta lub testu sumy rang Wilcoxona dla zmiennych ciągłych i dokładnego testu Fishera lub testu chi-kwadrat dla zmiennych kategorycznych. Wszystkie wartości P opierały się na dwustronnych testach istotności. Proporcje cewników wolnych od kolonizacji i niezwiązanych z infekcją krwi w funkcji długości czasu, jaki znajdowały się na miejscu, zostały porównane między grupami za pomocą testu log-rank na podstawie szacunków Kaplana-Meiera. Wielowymiarowy model regresji logistycznej wykorzystano do oszacowania równoczesnego wpływu wielu zmiennych na częstość występowania kolonizacji cewnika i zakażenia krwiopochodne związane z cewnikiem. Aby uniknąć odrzucenia zmiennych, które mogłyby wpłynąć na ryzyko kolonizacji cewnika lub zakażenia krwiobiegu związanego z cewnikiem, zmienne, które były znaczące przy wartości P wynoszącej 0,25 lub mniej w analizie jednowymiarowej, wprowadzano stopniowo w analizach logistyczno-regresyjnych i testowano pod kątem niezależny efekt. Limit dla wprowadzania lub usuwania zmiennych w modelach regresji logistycznej wynosił 0,05 lub mniej. Wszystkie obliczenia wykonano za pomocą oprogramowania SAS / STAT.12. Dokonano przeglądu niezależnej rady monitorującej złożonej z ekspertów ds. Chorób zakaźnych, która pomogła w interpretacji wyników badania. Nie przeprowadzono tymczasowej analizy danych.
Wyniki
Charakterystyka pacjentów i cewników
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka pacjentów i cewników zaimpregnowanych antymikrobiologicznie. W sumie 865 cewników do badań (414 nasyconych minocykliną i rifampiną i 451 impregnowanych chloroheksydyną i srebrną sulfadiazyną) wprowadzono do 817 pacjentów. Pełne dane mogą być ocenione dla 738 cewników (85 procent): 356 nasyconych minocykliną i rifampiną i 382 nasyconych chlorheksydyną i srebrną sulfadiazyną, wstawionych do 698 pacjentów. Pozostałe 127 cewników (58 zaimpregnowanych minocykliną i rifampiną i 69 nasyconych chloroheksydyną i srebrną sulfadiazyną o podobnych właściwościach pacjenta i cewnika) nie było hodowanych (84 usunięto bez powiadomienia koordynatorów badań, 19 zostało poważnie zanieczyszczonych podczas usuwania, a 24 niedostępne z innych powodów) i dlatego zostały wyłączone z dalszej analizy. Obie grupy cewników, które można było ocenić, były podobne pod względem charakterystyki pacjentów i cewników (Tabela 1).
Kolonizacja cewników
Osiemdziesiąt z 382 cewników zaimpregnowanych chlorheksydyną i srebrem sulfadiazyną (22,8 procent) i 28 z 356 cewników zaimpregnowanych minocykliną i rifampiną (7,9 procent) zostało skolonizowanych zgodnie z co najmniej jedną metodą oceny (ryzyko względne, 2,90, przedział ufności 95 procent 1,94 do 4,33; P <0,001). Cewniki zaimpregnowane minocykliną i ryfampiną były mniej podatne na kolonizację niż te zaimpregnowane chlorheksydyną i srebrem sulfadiazyną, bez względu na to, czy cewnik pozostawał na miejscu przez siedem dni, czy mniej (13 z 217 cewników [6,0 procent] [hasła pokrewne: dienogest, Enteroldabrafenib, cefepim ] [przypisy: objawy raka pluc, objawy sm, objawy wirusa hiv ]