Przełykowe przełykanie spowodowane przez obwarzanek

Zgłaszamy poważne uszkodzenie przełyku spowodowane przez bajgiel.
38-letnia kobieta doświadczyła nagłej odynofagii i ciężkiego górnego podrzędnego bólu przedsercowego podczas jedzenia bajgla wypieczonego w ciągu ostatnich ośmiu godzin. Wcześniej nie miała dysfagii ani zgagi. Mogła przełknąć ślinę i małe łyki wody, ale przełknięcie ogromnie ją zintensyfikowało. RTG klatki piersiowej było normalne. Badanie jaskółka barkowego wykazało szerokie pęknięcie błony śluzowej w tylnej ścianie górnej części przełyku, rozciągając się od mięśnia krtaniowo-gardłowego gorszej przez co najmniej 4 cm, bez wynaczynienia.
Kobieta została przyjęta do szpitala. Narkotyczne leki przeciwbólowe, leki zobojętniające i dożylne nawodnienie zapewniły minimalny ból. Endoskopia została przełożona, ponieważ nie krwawiła, nie miała żadnych oznak uszkodzenia grubości przełyku i nadal była w stanie przełknąć.
Następnego dnia sekwencyjny przełyk ukazał uporczywy, ale zmniejszający się obrzęk w górnej części przełyku. Pacjent czuł się lepiej i został odesłany do domu z instrukcjami przestrzegania diety płynnej.
Jej objawy stopniowo ustępowały w ciągu następnego miesiąca. Osiem tygodni po urazie, wyniki badania jaskółka barkowego, przełyku (w celu oceny gojenia się błony śluzowej i wykluczenia jakichkolwiek nieprawidłowości leżących u jego podstaw), badań manometrycznych i 24-godzinnego rejestrowania pH były prawidłowe.
Podobnie jak Longstreth, 1, który opisał uszkodzenie przełyku spowodowane przez chip tortilla, zalecamy proste podejście w niepowikłanych przypadkach wywołanego pokarmem skaleczenia przełyku, bez awaryjnej endoskopii. Przy takim podejściu można uniknąć ryzyka jatrogennej perforacji przełyku lub wtórnego i kłopotliwego krwawienia śluzówkowego z powodu endoskopii.
Abdallah K. Alameddine, MD
Regionalne Centrum Medyczne Bostonu, Stoneham, MA 02180
Mark J. Girard, MD
North Shore Medical Center, Salem, MA 01970
Odniesienie1. Longstreth GF. Łzawienie przełykowe spowodowane chipem tortilli. N Engl J Med 1990; 322: 1399-1400
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[hasła pokrewne: agaricus, Enteroldabrafenib, dekstran ]
[przypisy: objawy raka pluc, objawy sm, objawy wirusa hiv ]