Przeszczepianie komórek macierzystych krwi Autologiczny przeszczep komórek macierzystych: Biologiczne i kliniczne wyniki w przypadku nowotworów złośliwych

W 1957 r. E. Donnall Thomas, która później zdobyła nagrodę Nobla, poinformowała o pierwszych próbach wykorzystania hematopoetycznych komórek macierzystych jako terapii ratunkowej u pacjentów z białaczką, którzy otrzymali leczenie mielotoksyczne w dużych dawkach. Źródłem był szpik kostny. Chociaż Goodman i współpracownicy zademonstrowali w 1962 roku, że łączona krew od myszy-dawców skutecznie przywróciła hematopoezę u myszy wsobnych, które otrzymały nadnerczowe dawki promieniowania, nie było wiele myśli wśród klinicystów w tym czasie stosowania krwi obwodowej w transplantologii klinicznej. Założono, że w krwi obwodowej jest za mało komórek macierzystych, aby zapewnić skuteczne wszczepienie. Nikt nie przewidział eksplozji użycia komórek macierzystych krwi obwodowej do transplantacji, która nastąpiłaby 20 lat później. Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. stało się oczywiste, że komórki macierzyste krwi obwodowej mogą zostać wykorzystane do ponownego zaludnienia szpiku. Kluczowym etapem procedury była (i nadal jest) mobilizacja komórek macierzystych od szpiku do krwi. Początkowo komórki macierzyste mobilizowano przez krótkie traktowanie lekami cytotoksycznymi, a komórki zebrano w późniejszej fazie szybkiego odzyskiwania. Ze względów etycznych metoda ta mogła być stosowana tylko w przypadku przeszczepu autologicznego. Jednak odkrycie, że cytokiny, takie jak czynnik stymulujący wzrost kolonii granulocytów i czynnik stymulujący kolonie granulocytów i makrofagów, były wydajnymi mobilizatorami, które utorowały drogę do wykorzystania komórek macierzystych krwi obwodowej w alogenicznym otoczeniu. Skuteczność mobilizacji wzrosła, więc obecnie w większości przypadków konieczna jest tylko jedna lub dwie leukapery, każda trwająca około czterech godzin. Niektórzy przewidują, że leukafereza może nie być konieczna w przyszłości. Komórki macierzyste w jednej jednostce krwi zebranej po ekspozycji na właściwą kombinację cytokin we właściwym czasie mogą być wystarczające. Autologiczny przeszczep w przypadku nowotworów hematologicznych nie jest łatwy do zrozumienia. Nawet w remisji złośliwe komórki są obecne zarówno w szpiku kostnym, jak i we krwi obwodowej. Rozcieńczenie i być może selektywna korzyść wzrostu dla normalnych komórek może wyjaśnić niektóre sukcesy z autologiczną transplantacją. Oznaczenie genetyczne wykazało, że przetoczone komórki mogą powodować nawrót, a to podejście ma zwykle wyższy wskaźnik nawrotów niż syngeniczny lub allogeniczny przeszczep. Dlatego obecnie stosuje się kilka metod w próbach oczyszczenia szpiku kostnego z komórek złośliwych.
Autologiczna transplantacja komórek macierzystych, opracowana przez Angelo Carella, oraz Blood Stem Cell Transplantation, pod redakcją Josy ego Reiffersa, Johna Goldmana i Jamesa Armitage a, są ważnymi, wszechstronnymi wkładami w dziedzinie transplantacji komórek krwi. Książka Carelli jest dłuższą z dwóch, ma 43 rozdziały i co najmniej trzy razy więcej autorów, w tym wielu znanych ekspertów w tej dziedzinie. Ta praca to mniej podręcznik niż aktualizacja aktualnej wiedzy w tej dziedzinie. Koncentruje się na transplantologii autologicznej, ale krótko opisuje allogeniczny przeszczep komórek macierzystych i przeszczepów krwi pępowinowej. Rozdział poświęcony oczyszczaniu i ocenie krwiotwórczych komórek macierzystych do transplantacji oraz doskonały przegląd wskazań do autologicznych przeszczepów komórek macierzystych to główne punkty tej książki.
Transplantacja komórek macierzystych krwi ma raczej charakter podręcznikowy
[więcej w: dekstran, teosyal, hurtownia portfeli ]
[więcej w: podział grup społecznych, olx maków maz, olej z nasion wiesiołka ]