Przewlekła Bartonella quintana Bacteremia u pacjentów bezdomnych czesc 4

Grupa D składała się z bezdomnych bez bakteriemii, którzy byli seronegatywni pod względem przeciwciał przeciw B. quintana. Spośród 71 badanych bezdomnych hodowle krwi były pozytywne dla B. quintana u 10 pacjentów (14 procent). U tych pacjentów z bakteriemią (grupa A) występował większy ból nóg (p <0,001), bóle głowy (p <0,03), trombocytopenia (liczba płytek krwi, <150 000 na milimetr sześcienny) (p = 0,006), a częściej byli porażani z wszy ciała (p <0,002) niż bezdomni, którzy byli seronegatywni w stosunku do B. quintana (grupa D). Porównanie pacjentów z bakteriemią (grupa A) i pacjentami z wyłącznie dodatnimi wynikami serologicznymi (grupa B) wykazało, że ból kończyn dolnych (P = 0,01) i trombocytopenia (P = 0,017) były bardziej rozpowszechnione u pacjentów z bakteriemią. Tylko jeden pacjent opisał typowy ból w podudzie. W przypadku osób bezdomnych ryzyko ekspozycji na B. quintana (tj. Bycie w grupie C) jest związane z obecnością wszy (P = 0,002). Aby ocenić częstość występowania niespecyficznych objawów klinicznych związanych z bezdomnością, porównaliśmy wszystkich bezdomnych pacjentów (grupa E w Tabeli 4) z grupą kontrolną pacjentów, którzy nie byli bezdomni (grupa F), oraz bezdomnymi pacjentami bez dowodów ekspozycji na B quintana (grupa D). Często wśród osób bezdomnych (grupa E) były bóle głowy, nóg, wszy, alkoholizm i brak odruchów Achillesa, a ci spośród nich, którzy byli hospitalizowani z powodu bólu nóg, byli bardziej podatni na zakażenie B. quintana. Ostra bakteryjna gorączka okopowa wśród bezdomnych pacjentów była związana z obecnością wszy, bólami głowy i trombocytopenią, ale nie gorączką. Gorączka również nie była istotnie związana z obecnością przeciwciał przeciwko B. quintana. U pacjentów poddanych echokardiografii (pacjenci 7, 9 i 11) nie obserwowano wegetacji serca i żaden z tych pacjentów nie był hospitalizowany od czasu zapalenia wsierdzia.
Dyskusja
Różne gatunki bartonelli mają wspólne cechy, takie jak zdolność wywoływania przewlekłych zakażeń, w szczególności bakteriemii, w ich naturalnych gospodarzach13,14 i bliskie powiązanie z komórkami gospodarza, zwłaszcza erytrocytów.15,16 Do tej pory jedyną znaną osobą są ludzie gospodarze B. quintana, 17 ale w naszym badaniu znaleźliśmy stosunkowo niewiele jawnych objawów infekcji B. quintana u osób bezdomnych. Bakteremia była przewlekła u pięciu pacjentów, co wskazuje, że infekcja może być przewlekła u ludzi, tak jak w przypadku zakażenia B. henselae u kotów.
Pierwotna izolacja bartonella z krwi zakażonych pacjentów, którą można osiągnąć za pomocą różnych technik, 3,4,18-21, jest trudna i może zająć do 45 dni zanim widoczne będą kolonie. W naszych badaniach automatyczny system do hodowli krwi okazał się bardzo skuteczny, co pozwoliło nam wyizolować B. quintana z 10 z 71 bezdomnych pacjentów. Seropozytywność dla B. quintana wyraźnie wiązała się z bezdomnością: 21 z 71 osób bezdomnych (30 procent) miało miana przeciwciał przeciwko B. quintana większe niż 1: 100, podczas gdy żaden z 31 pacjentów kontrolnych lub 250 dawców krwi nie był seropozytywny
[patrz też: hurtownia portfeli, Choroba Perthesa, dekstran ]
[patrz też: olej z wiesiolka, olejek z wiesiołka, omega kleszczów ]