Rak trzustki: Patogeneza, diagnoza i leczenie ad

Istnieje szczególnie dobra sekcja dotycząca zastosowania komputerowego skanowania tomograficznego, obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, a w szczególności wartości spiralnego tomograficznego skanowania komputerowego. Powtarzające się, negatywne komentarze na temat wartości ultrasonografii u otyłej amerykańskiej populacji nie są zbyt pomocne. Niemniej jednak ta sekcja jest doskonałym przeglądem zastosowań technologii obrazowania w diagnostyce raka trzustki. Część 3 książki ocenia dane dotyczące wszystkich aspektów leczenia tej choroby, od standardowych procedur chirurgicznych po chirurgiczną resekcję i rekonstrukcję w szerokim polu, jak to praktykuje się w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Ta sekcja zawiera wiele dowodów na to, że takie rozszerzone zabiegi chirurgiczne mają niewielką lub żadną wartość. To naprawdę nie jest nowa informacja i staje się powtarzalna.
Rozdziały dotyczące leczenia paliatywnego są całkiem dobre. Informacje są aktualne. Omawiane procedury obejmują stosowanie stentów endoskopowych, zarówno stentów plastikowych, jak i metalowych. W tej części książki znajdują się użyteczne informacje statystyczne i uważam, że warto przeczytać tę książkę. Omówiono technologię laparoskopową i wskazano na pewien potencjał jej zastosowania w leczeniu tej choroby; jednak rzeczywiste dane w tej sekcji są ograniczone. Tego braku kompletności można się spodziewać w przypadku nowych technik interwencyjnych.
Ostatnie części, dotyczące połączenia promieniowania i chemioterapii, wskazują na obecną próżność tych terapii w leczeniu raka trzustki.
Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo ładnie skonstruowana książka z najbardziej aktualnymi dostępnymi informacjami na temat raka trzustki. Sekcje omawiające diagnozę, w szczególności diagnostykę molekularną, są dobrze zrobione. Sekcje dotyczące leczenia operacyjnego są szczegółowo omówione i będą bardzo interesujące dla tych, którzy regularnie przeprowadzają leczenie operacyjne z celem leczniczym dla pacjentów z rakiem trzustki. Jednak książka mogła być znacznie krótsza i zapewniała czytelnikom taką samą wartość.
T. Jeffery Wieman, MD
University of Louisville, Louisville, KY 40202

[hasła pokrewne: dienogest, Mimośród, dekstrometorfan ]
[przypisy: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]