Rak trzustki: Patogeneza, diagnoza i leczenie

Rak trzustki pozostaje zagadką w epoce, w której poczyniono wielkie postępy w leczeniu wielu postaci raka. Ogólna zachorowalność i umieralność związana z rakiem trzustki są prawie takie same jak w podręcznikach sprzed 25 lat. Jedyną znaczącą poprawą jest zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności związanej z leczeniem. Nasza ogólna wiedza na temat naturalnej historii raka trzustki również zmieniła się bardzo niewiele. Rak trzustki pozostaje bardzo rozpowszechniony w zachodnim społeczeństwie i nadal jest intrygującym i trudnym problemem, z którym regularnie stykają się klinicyści. Reber i współpracownicy zgromadzili fascynujący zbiór informacji na temat raka trzustki. Jest tak samo aktualny, jak wszelkie aktualnie dostępne informacje. Część pierwsza książki dotyczy biologii molekularnej i genetyki raka trzustki. Autorzy wyjaśniają również bardzo szczegółowo, co wiadomo o histopatologicznych cechach tej choroby. Omówienie zmian przedrakowych, które można znaleźć w badaniu histologicznym przewodów trzustkowych przed rozwojem raka, jest bardzo interesujące, podobnie jak dyskusja na temat zróżnicowanej grupy powiązanych nieprawidłowości genetycznych, które zostały ostatnio ocenione. Z punktu widzenia genetyki ewolucja raka trzustki wydaje się być bardzo złożonym procesem. Niestety ta sekcja książki nie ogranicza się do przeglądu specyficznych zagadnień biologii molekularnej związanych z rakiem trzustki; zawiera raczej przegląd dużego zbioru ogólnych informacji na temat genetyki molekularnej i nie wydaje się szczególnie istotny dla danego tematu. Dla czytelników, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w tę dziedzinę, ten materiał prawdopodobnie będzie wydawał się przesadny. Wstępna część książki omawia również wiele czynników wzrostu i receptorów czynników wzrostu, które zostały zbadane w modelach eksperymentalnych nowotworów. Informacja ta będzie bardzo ważna dla czytelników, którzy są żywo zainteresowani rakiem trzustki, ale znowu, niektóre szczegóły, szczególnie te związane z ewolucją czynników wzrostu i rolą czynników wzrostu w innych nowotworach, odbiegają od tematu książki . Materiał ten może być lepiej przedstawiony w książce poświęconej ogólnej onkologii molekularnej.
W drugiej części książki starannie omawia się diagnozę i ocenę zaawansowania raka trzustki oraz ocenę radiologiczną pacjentów, u których podejrzewa się chorobę. Szczegółowe omówienie antygenów nowotworowych zainteresuje osoby zajmujące się diagnostyką laboratoryjną z udziałem antygenów nowotworowych. Książka obszernie omawia brak wartości diagnostycznej w wielu obecnie badanych markerach nowotworowych. Ta dyskusja jest cenna, ale żmudna. Jedna szczególnie interesująca część wyjaśnia możliwe zastosowanie niestabilności mikrosatelitarnych w procesie diagnostycznym. Ta fascynująca koncepcja może pomóc klinicystom zrozumieć wczesne powstawanie nowotworów i pomoc w badaniach przesiewowych pacjentów z rakiem trzustki.
Konwencjonalna ocena radiologiczna pacjentów z rakiem trzustki zmieniła się tylko nieznacznie w ciągu ostatnich lat. Autorzy przeanalizowali zwięźle dostępne dane
[przypisy: dienogest, Mimośród, Choroba Perthesa ]
[przypisy: opiekun osoby starszej, orteza na kolano, orzechy włoskie kalorie ]