Randomizowana, kontrolowana próba interwencji behawioralnej w celu zapobiegania chorobie przenoszonej drogą płciową wśród mniejszościowych kobiet ad 8

Czynniki te mogą wpływać na częstość infekcji bardziej bezpośrednio niż wzrost częstości używania prezerwatyw lub zmniejszenie liczby niechronionych aktów seksualnych. Zmiany w używaniu prezerwatyw mogą nie być wystarczające, aby wpłynąć na wskaźniki infekcji, ponieważ efekt prawdopodobnie zależy od kontekstu narażenia i może zostać zrównoważony przez inne czynniki. Na przykład osoby wybierające wzajemną monogamię jako podstawową strategię redukcji ryzyka mogą nie czerpać dodatkowych korzyści ze zmniejszenia liczby niechronionych aktów, ponieważ ich ekspozycja jest już niska; osoby o podwyższonym ryzyku mogą nie czerpać korzyści, chyba że bezwzględna liczba czynów jest minimalna. Co więcej, możliwa korzyść może zostać zrównoważona przez poszukiwanie innych zachowań wysokiego ryzyka.43 Aby ocenić przydatność środków behawioralnych i wpływ różnych strategii na zmianę, obserwacja wyników klinicznych jest krytyczna. Dobrze zaprojektowane, randomizowane, kontrolowane badanie Boyera i wsp. 20 interwencji, która była podobna pod względem treści do naszej i opartej na tym samym modelu teoretycznym, nie wykazało różnic behawioralnych ani klinicznych między kobietami, które otrzymały interwencję, a tymi, które tego nie zrobiły. Istotną różnicą w ich konstrukcji był format sesji interwencyjnych, które były indywidualne, a nie przeprowadzane w małych grupach. Ponadto, mimo że ich facylitatorzy byli wrażliwi na różnice kulturowe i angażowali uczestników w scenariusze budowania umiejętności specyficznych dla płci, ich interwencja nie obejmowała opartych na kulturach strategii profilaktycznych wynikających ze znajomości populacji docelowej i nie podkreślała kwestii związanych z relacjami.
W kilku badaniach wykazano efekty interwencji u mężczyzn, ale nie u kobiet.20.45,46 Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety napotykają wspólne bariery w zmianie zachowań, takie jak błędne wyobrażenia na temat ryzyka i troski o ubóstwo, 29 kobiet musi także stawić czoła nierównowadze sił, nierealistyczne romantyczne ideały i potrzeba minimalizowania zakłóceń w ich relacjach. 12-16,18,19,47 Interwencje będą bardziej skuteczne, jeśli będą miały znaczenie kulturowe i będą dotyczyły kulturowo zdefiniowanych aspektów relacji między płciami.12, 14,29,47-51 Ponadto zasugerowano, że kobiety czerpią siłę z interakcji z innymi52; omawianie problematycznych relacji z innymi kobietami może być szczególnie korzystne w zwiększaniu świadomości i wzmacnianiu osobistych decyzji. 12,14,52 Zawiesione kobiety, które nie przeszły szkolenia w zakresie umiejętności komunikacyjnych, ale uczestniczyły w otwartych dyskusjach dotyczących kwestii związanych z rolami seksualnymi i siłą spontanicznie dzielą się doświadczeniami i osobiste podejście do komunikacji, a dzięki temu poprawiły swoje zdolności komunikacyjne tak samo, jak osoby, które miały wyraźne szkolenie53. Wierzymy, że otwarte dyskusje na temat kwestii związanych z relacjami w naszej interwencji przyczyniły się do więzi między kobietami, pomogły im skonfrontować się z własnymi sytuacjami. oraz zachęcał do inicjacji i działania.
Ważna jest również terminowość w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową i pełna zgodność z leczeniem. Badanie populacyjne w wiejskiej Tanzanii wykazało, że lepsze zarządzanie przypadkami chorób przenoszonych drogą płciową znacząco zmniejszyło występowanie zakażenia HIV podczas dwuletniej obserwacji.54,55 Chociaż skupiliśmy się na zmianie zachowań seksualnych, nasza interwencja dotyczyła również zdrowia – obserwowanie zachowania, wczesne rozpoznawanie objawów i szybkie, pełne leczenie zarówno pacjenta, jak i jej partnera (lub partnerów) Jednym z rodzajów zachowań, które przyczyniły się do zmniejszenia częstości zakażeń, było unikanie seksu z partnerem, który nie był leczony lub był nieleczony.
Większość badań interwencji ma okresy następcze od jednego do sześciu miesięcy, a efekty interwencji zwykle zmniejszają się znacznie po kilku miesiącach35. Jednak w naszym badaniu zmniejszenie częstości infekcji rzeżączkowych lub chlamydii było większe po 12 miesiącach ( 49 procent) niż po 6 miesiącach (34 procent). W przypadku niektórych kobiet efekty interwencji mogły być opóźnione. Wywiady i egzaminy w wieku sześciu miesięcy mogły wzmocnić efekty interwencji i więcej kobiet mogło potrzebować poświęcić się oderwaniu od partnerów wysokiego ryzyka i zaprzestaniu zachowań ryzykownych.
Interwencje, które zmniejszają ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową, taką jak rzeżączka lub chlamydia, mogą również zapobiegać zakażeniu HIV. Kontakt heteroseksualny jest najczęstszą przyczyną AIDS u kobiet, 8 a osoby z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową mają ryzyko zarażenia się wirusem HIV, jeśli są narażone na to od 3 do 50 razy częściej niż osoby niezarażone.2,55,56 Badanie to pokazuje, że kulturowo odpowiednia interwencja behawioralna oparta na teorii może zmniejszyć częstotliwość infekcji rzeżączkowych i chlamydii przez co najmniej 12 miesięcy u kobiet z grupy mniejszościowej z grupy wysokiego ryzyka.
[patrz też: noni, Mimośród, dekstrometorfan ]
[więcej w: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]