Skuteczność dwustronnej mastektomii profilaktycznej u kobiet z rodzinną historią raka piersi ad 7

Tak więc zmniejszenie ryzyka raka piersi wyniosło 89,5 procent (p <0,001) po mastektomii profilaktycznej u kobiet z umiarkowanym ryzykiem raka piersi na podstawie wywiadu rodzinnego. Grupa wysokiego ryzyka
Tabela 5. Tabela 5. Oczekiwana i rzeczywista liczba zachorowań na raka piersi wśród kobiet wysokiego ryzyka, u których przeprowadzono profilaktyczną mastektomię. 214 kobiet wysokiego ryzyka miało w sumie 403 siostry. Po przeanalizowaniu danych od 18 roku życia do końca obserwacji stwierdzono, że 156 spośród sióstr (38,7 procent) miało raka piersi (115 nowotworów rozpoznano przed profilaktyczną mastektomią odpowiedniego probanda i 38 później; rozpoznanie było nieznane w 3 przypadkach). Częstość występowania raka piersi wśród sióstr obliczono na trzy sposoby: w pierwszym uwzględniono wszystkie raki piersi od 18 roku życia do końca okresu obserwacji; w drugim przypadku liczba raków sutka od 18 roku życia do końca obserwacji została skorygowana o uprzedzenia stwierdzające; a w trzecim włączono tylko raki piersi, które wystąpiły po odpowiednim profilaktycznym mastektomacie probanda. Następnie wyliczyliśmy spodziewaną liczbę raków sutka wśród probantów (Tabela 5). Przy użyciu pierwszej metody oczekiwana liczba wyniosła 52,9. Po korekcie pod kątem błędu stwierdzenia, liczba ta wynosiła 30,0. Przy użyciu trzeciej metody oczekiwana liczba wynosiła 37,4. Rzeczywista liczba wynosiła 3. Tak więc, w zależności od metody zastosowanej do obliczenia oczekiwanych wskaźników, zmniejszenie ryzyka raka sutka było 90 do 94 procent wśród kobiet z wysokim ryzykiem raka na podstawie historii rodziny.
Śmierć z powodu raka piersi
Grupa umiarkowanego ryzyka
Przewidywana częstość zgonów z powodu raka piersi w grupie umiarkowanego ryzyka wynosiła 10,4. Rzeczywista liczba wynosiła 0. W związku z tym zmniejszenie ryzyka zgonu wyniosło 100 procent (95 procent przedziału ufności, 70 do 100 procent).
Grupa wysokiego ryzyka
Tabela 6. Tabela 6. Oczekiwana i rzeczywista liczba zgonów z powodu raka piersi wśród kobiet wysokiego ryzyka, które przebyły profilaktyczną mastektomię. Po przeanalizowaniu danych od 18 roku życia do końca obserwacji, wśród sióstr odnotowano 90 zgonów z powodu raka piersi. Oczekiwaną liczbę zgonów z powodu raka piersi wśród probantów przedstawiono w tabeli 6. Przed skorygowaniem pod kątem błędu stwierdzenia, oczekiwana liczba wynosiła 30,6. Po korekcie liczba wynosiła 19,4. Gdy analiza obejmowała tylko śmierć sióstr, które nastąpiły po profilaktycznych mastektomiach odpowiednich probantów, liczba wynosiła 10,5. Rzeczywista liczba wynosiła 2. Tak więc, w zależności od metody zastosowanej do obliczenia spodziewanych wskaźników, redukcja ryzyka zgonu z powodu raka piersi wynosiła 81 do 94 procent wśród grupy profilaktycznie-mastektomijnej.
Rak jajnika
Rak jajnika jest problemem wśród kobiet z silną historią raka piersi w rodzinie. Ogólnie rzecz biorąc, rak jajnika pojawia się później niż u kobiet z rakiem piersi. Pod koniec obserwacji dwie kobiety z naszej grupy wysokiego ryzyka miały raka jajnika, co wskazuje, że u tych kobiet konieczne jest kontynuowanie leczenia raka jajnika i innych nowotworów.
Dyskusja
Profilaktyczna mastektomia jest jedną z opcji zapobiegania rakowi piersi u kobiet z wysokim ryzykiem choroby, ale skuteczność tej procedury jest nieznana.4-6 Zatem kobiety rozważające profilaktyczną mastektomię muszą polegać na opiniach ekspertów lub modelach decyzyjnych, które wykorzystują założenia procedury. skuteczność. 1,43,14 Idealnym badaniem byłoby randomizowane badanie kliniczne porównujące mastektomię profilaktyczną z nadzorem (lub chemoprewencji) u kobiet z podobnym ryzykiem
[podobne: Mimośród, agaricus, hurtownia portfeli ]
[patrz też: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]