Skuteczność dwustronnej mastektomii profilaktycznej u kobiet z rodzinną historią raka piersi ad 8

Jest mało prawdopodobne, aby kobiety wysokiego ryzyka zgodziły się wziąć udział w takim badaniu, biorąc pod uwagę zasadnicze różnice w zarządzaniu w obu grupach. Co więcej, nawet gdyby takie badanie było możliwe, wymagałoby to od 10 do 20 lat, aby odpowiednie dane dotyczące przyrostu i kontynuacji były dostępne. W związku z tym przeprowadziliśmy retrospektywne badanie 639 kobiet z wywiadem rodzinnym z rakiem piersi poddanych mastektomii profilaktycznej w naszej placówce w latach 1960-1993. Po profilaktycznej mastektomii stwierdziliśmy statystycznie istotne zmniejszenie częstości występowania raka piersi i zgonów z powodu raka piersi. w porównaniu do spodziewanego występowania u kobiet z wywiadem rodzinnym, które nie poddały się zabiegowi.
Ponieważ uprzedzenia stwierdzające, że mogą prowadzić do przeszacowania oczekiwanej liczby nowotworów piersi, obliczyliśmy występowanie raka sutka wśród sióstr na trzy sposoby: pierwsza obejmowała wszystkie siostry z rakiem piersi, druga uwzględniała tendencję do stwierdzania, a trzecia zawierała tylko siostry z rakiem piersi, które wystąpiły po profilaktycznej mastektomii probanda. Wszystkie podejścia wykazały, że mastektomia profilaktyczna była związana ze zmniejszeniem częstości występowania raka piersi o co najmniej 90 procent. Stosując podobne podejście, zbadaliśmy ryzyko zgonu z powodu raka piersi wśród probantów i ich sióstr. Zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu raka piersi wahało się od 81 do 94 procent, w zależności od tego, które zgony wśród sióstr zostały uwzględnione w analizie. Wyniki te pokazują, że wystąpiła znacząca redukcja występowania raka piersi i zgonów z powodu raka piersi u kobiet wysokiego ryzyka po mastektomii profilaktycznej.
Spośród 425 kobiet z umiarkowanym ryzykiem raka piersi poddanych profilaktycznej obustronnej mastektomii, spodziewana liczba raków sutka według modelu Gail wynosiła 37,4 w okresie obserwacji. Rzeczywista liczba wynosiła 4 (zmniejszenie ryzyka, 89,5%, P <0,001). Wystąpiło podobne zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu raka piersi. Model Gail został opracowany w badaniu kobiet, które były regularnie badane w ramach Projektu Demonstracji Wykrywania Raka Piersi. Inni badacze próbowali zweryfikować model Gail w różnych populacjach pacjentów. Bondy i in. ocenili model prospektywnie w kohorcie białych kobiet z rodzinną historią raka piersi. 30 Stwierdzili, że model dokładnie przewidywał ryzyko wśród kobiet, które postępowały zgodnie z wytycznymi badań przesiewowych, ale przeszacował ryzyko wśród tych, którzy tego nie robili. Benichou i jego współpracownicy stwierdzili również, że model ten może zawyżać ryzyko u młodszych kobiet, które nie są regularnie badane.31 Nie dysponujemy danymi na temat praktyk przesiewowych naszych uczestników badania. Założono, że jeśli obawiają się o raka piersi, aby poddać się mastektomii profilaktycznej, prawdopodobnie również przeprowadzali regularne badania przesiewowe.
Chemoprewencyjna terapia – na przykład z tamoksyfenem – to kolejna opcja profilaktyczna dla kobiet wysokiego ryzyka. Projekt National Breastical Adjuvant Breast and Bowel Project (NSABP) porównał profilaktyczny tamoksyfen z placebo i odkrył, że tamoksyfen zmniejszał ryzyko raka inwazyjnego o 49 procent podczas medianowego okresu obserwacji wynoszącego 55 miesięcy.32 Odwrotnie, ostatnie raporty okresowe z dwóch europejskich badań wykazały że profilaktyka tamoksyfenu nie zmniejszyła istotnie częstości występowania raka piersi.33,34 Jedno z tych badań było ograniczone do kobiet z wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi. 33 Możliwe wyjaśnienia tych sprzecznych danych obejmują stosowanie różnej liczby pacjentów, różnice w wiek i poziom ryzyka uczestników badania, różnice w długości okresu obserwacji oraz tolerancja stosowania hormonalnej terapii zastępczej w badaniach europejskich (41% kobiet w brytyjskim badaniu33 i 14% w badaniu Włoskie badanie34)
[przypisy: bimatoprost, dekstrometorfan, noni ]
[więcej w: objawy raka pluc, objawy sm, objawy wirusa hiv ]