Skuteczność dwustronnej mastektomii profilaktycznej u kobiet z rodzinną historią raka piersi ad 9

Większa liczba pacjentów w badaniu NSABP i zakaz stosowania hormonalnej terapii zastępczej zwiększają siłę jego wyników. Jednak bez odpowiedzi pytania dotyczące tamoksyfenu jako środka chemoprewencyjnego obejmują trwałość jego działania, jego działanie u nosicieli mutacji BRCA1 lub BRCA2 i jego wpływ na ryzyko zgonu. Czas trwania efektu ochronnego strategii profilaktycznej jest ważnym czynnikiem dla kobiet wysokiego ryzyka. Nasze dane pokazują, że redukcja ryzyka z profilaktyczną mastektomią utrzymywała się przez cały okres obserwacji (mediana, 14 lat). Ponadto większość nowotworów, które wystąpiły po mastektomii profilaktycznej, była ograniczona do ściany klatki piersiowej i nie wiązały się z odległymi przerzutami. Ważne będzie kontynuowanie podążania tą kohortą w poszukiwaniu dodatkowych nowotworów.
Istnieją unikalne aspekty jednoosobowego badania procedury chirurgicznej, takiej jak mastektomia profilaktyczna. Po pierwsze, ze względu na specjalistyczny charakter podskórnej mastektomii, kobiety zostały skierowane do kliniki Mayo specjalnie do zabiegu, co stanowiło dużą część naszej kohorty. Po drugie, procedury były wykonywane przez ograniczoną liczbę chirurgów, którzy stosowali te same techniki. Ten czynnik jest szczególnie ważny w analizie mastektomii podskórnej, ponieważ może zachodzić znaczna zmienność w ilości zatrzymanej tkanki piersi.
Historyczne wskazania do mastektomii profilaktycznej były szeroko zakrojone i obejmowały warunki, które nie wiązały się ze znacznie zwiększonym ryzykiem raka piersi.2 W ostatnich latach poprawiła się zdolność przewidywania ryzyka na podstawie zarówno czynników dziedzicznych, jak i niedziedzicznych 35. -38, a teraz możliwość identyfikacji kobiet z bardzo wysokim ryzykiem na podstawie wywiadu rodzinnego lub analizy genetycznej powinna pomóc w zapewnieniu, że ta procedura jest rozważana w odniesieniu do populacji największego ryzyka. Nasza grupa wysokiego ryzyka reprezentuje taką populację.
Istnieją ograniczone dane na temat percepcji i preferencji kobiet dotyczących profilaktycznej mastektomii. Stefanek i wsp. przebadała grupę 164 kobiet wysokiego ryzyka, które były obserwowane w ośrodku Breast Surveillance Service w Johns Hopkins Oncology Center od 1988 do 1992 roku39. Każda kobieta miała co najmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem piersi; 14 wybrano do poddania się mastektomii profilaktycznej podczas okresu badania. Wyróżniającymi cechami kobiet, które zdecydowały się poddać zabiegowi profilaktycznemu, były wyższe subiektywne oceny ryzyka, większa liczba wcześniejszych biopsji piersi i wyższe wyniki w skali zmartwień. Średnia liczba krewnych pierwszego stopnia z rakiem piersi nie różniła się istotnie pomiędzy tymi kobietami a kobietami, które zdecydowały się nie poddawać mastektomii profilaktycznej (1,4 vs. 1,0).
Wiele czynników wpływa na wybór drogi działania kobiety wysokiego ryzyka: jej obiektywne ryzyko raka piersi; cechy kliniczne, takie jak konsystencja tkanki piersi i wynikająca z tego łatwość badania; gęstość piersi w mammografii; cechy osobiste, w tym jej doświadczenie z rakiem w rodzinie; jej rola i obowiązki w jej własnej rodzinie nuklearnej; jej wartości; jej doświadczenia z systemem medycznym; i jej subiektywną ocenę ryzyka Zanim kobieta wysokiego ryzyka zostanie poddana profilaktycznej mastektomii, należy podjąć wysiłki w celu skorygowania wszelkich zawyżonych wartości ryzyka i złagodzenia nadmiernego lęku, a kobietę należy zachęcać do poświęcenia czasu na rozważenie decyzji o takim znaczeniu.
W naszej serii retrospektywnej mastektomia podskórna była wykonywana częściej niż obecnie. Dzięki ulepszonym metodom rekonstrukcji piersi i brodawki po całkowitej mastektomii oraz pełniejszego usuwania tkanki piersi za pomocą tej procedury, całkowita mastektomia jest procedurą z wyboru dzisiaj dla większości kobiet, które zdecydowały się na profilaktyczną mastektomię, ponieważ mają wysokie ryzyko raka piersi.
Stwierdziliśmy znaczne zmniejszenie częstości występowania raka sutka i zgonu z powodu raka piersi po mastektomii profilaktycznej, nawet wśród kobiet z bardzo dużym ryzykiem. W podejmowaniu decyzji klinicznych istotne zmniejszenie ryzyka związanego z procedurą należy porównać z innymi czynnikami, w tym z koniecznością rekonstrukcji piersi (którą większość kobiet decyduje się poddać), skutkiem operacji na kobiecym wizerunku i seksualności ciała, nieodwracalność decyzji oraz świadomość, że rak piersi nie rozwinie się u wszystkich kobiet poddawanych zabiegowi.
[przypisy: Choroba Perthesa, hurtownia portfeli, noni ]
[więcej w: obliteracja, oct oka, odleżyny leczenie ]