Skuteczność dwustronnej mastektomii profilaktycznej u kobiet z rodzinną historią raka piersi

Opcje dla kobiet z wysokim ryzykiem raka piersi obejmują nadzór, chemoprewencję i mastektomię profilaktyczną. Dane dotyczące wyników obserwacji i mastektomii profilaktycznej są niekompletne. Metody
Przeprowadziliśmy retrospektywne badanie wszystkich kobiet z wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi, które poddano dwustronnej mastektomii profilaktycznej w klinice Mayo w latach 1960-1993. Kobiety zostały podzielone na dwie grupy – wysokiego ryzyka i umiarkowanego ryzyka – na podstawie wywiadu rodzinnego. Badanie kontrolne sióstr probantów wysokiego ryzyka i modelu Gail wykorzystano do przewidywania liczby raków piersi oczekiwanych w tych dwóch grupach przy braku profilaktycznej mastektomii.
Wyniki
Zidentyfikowaliśmy 639 kobiet z rodzinną historią raka piersi, u których wykonano dwustronną mastektomię profilaktyczną: 214 w grupie wysokiego ryzyka i 425 osób w umiarkowanym stopniu ryzyka. Mediana czasu obserwacji wynosiła 14 lat. Mediana wieku mastektomii profilaktycznej wynosiła 42 lata. Zgodnie z modelem Gail, oczekiwano 37,4 raków piersi w grupie umiarkowanego ryzyka; Wystąpiły 4 raki piersi (zmniejszenie ryzyka, 89,5%, P <0,001). Porównaliśmy liczbę raków piersi wśród 214 pacjentów wysokiego ryzyka z liczbami wśród 403 sióstr, które nie przeszły profilaktycznej mastektomii. Z tych sióstr u 38,7 procent (156) rozpoznano raka piersi (115 przypadków zdiagnozowano przed profilaktyczną mastektomią probanda, 38 zdiagnozowano później, a czas rozpoznania był nieznany w 3 przypadkach). Przeciwnie, raka piersi zdiagnozowano w 1,4 procentach (3 z 214) probantów. Zatem mastektomia profilaktyczna była związana ze zmniejszeniem częstości występowania raka piersi o co najmniej 90 procent.
Wnioski
U kobiet z wysokim ryzykiem raka piersi na podstawie wywiadu rodzinnego mastektomia profilaktyczna może znacząco zmniejszyć częstość występowania raka piersi.
Wprowadzenie
Dostępność udoskonalonych metod identyfikacji kobiet o wysokim ryzyku raka piersi, takich jak badania genetyczne mutacji BRCA1 i BRCA2, potęguje potrzebę określenia korzyści i ryzyka związanego z wczesnym wykrywaniem i środkami ochronnymi dla takich kobiet.
Profilaktyczna mastektomia, zarówno całkowita, jak i podskórna mastektomia, jest jedną z opcji zapobiegania rakowi piersi.1 Szczególne wskazania do mastektomii profilaktycznej obejmują rodzinną lub osobistą historię raka piersi, wielokrotne biopsje piersi, niewiarygodne wyniki badania fizykalnego z powodu guzowatego biustu, odkrycia gęstej tkanki piersi w mammografii, mastodynii i raku krtani.2.3 Chociaż profilaktyczna mastektomia była stosowana od dziesięcioleci, niewiele jest informacji na temat długoterminowej skuteczności tej procedury.4-6 Chirurdzy od dawna stwierdzili, że tkanka piersi jest szeroko rozprowadzony na całej przednio-bocznej części ściany klatki piersiowej i pachowej osi oraz że żadna mastektomia nie usuwa żadnej tkanki sutka.7 Istnieją doniesienia o przypadkach raka sutka w pozostałym nabłonku gruczołowym po całkowitej lub podskórnej mastektomii profilaktycznej.8-10
Jedno badanie mastektomii profilaktycznej objęło 1500 kobiet poddanych mastektomii podskórnej.11,12. Pacjentów zidentyfikowano, pozyskując informacje od członków American Board of Plastic Surgery; 165 chirurgów plastycznych wniósł dane
[hasła pokrewne: noni, agaricus, dienogest ]
[patrz też: objawy raka pluc, objawy sm, objawy wirusa hiv ]