Skuteczność Superowulacji i inseminacji domacicznej w leczeniu niepłodności ad 6

Wystąpiły trzy ciąże czteroosobowe, jedna w grupie leczonej z nadmierną owulacją i inseminacją doszyjkową, a dwie w grupie leczonej z nadpowodzeniem i inseminacją domaciczną. Jedna ciąża została zredukowana do trojaczki, a pozostałe dwie zostały zredukowane do bliźniąt. Były cztery zestawy trojaczków, jedna w grupie leczonej z nadowulacją i inseminacją doszyjkową, a trzy w grupie leczonej z nadpowodzeniem i inseminacją domaciczną. Siedemnaście z 18 zestawów bliźniąt znalazło się w grupach nadnerweniowych. Sześć kobiet miało hiperstymulację jajników wymagającą hospitalizacji; trzy z nich były w ciąży. Dyskusja
Indukcja nadmiernej owulacji i inseminacja domaciczna to częste terapie dla par z niewyjaśnioną niepłodnością i niepłodnością związaną z określonymi diagnozami, w których nie doszło do ciąży pomimo standardowych metod leczenia z rozpoznaniem. Badaliśmy tylko pary, w których ocena kobiety nie wykazała żadnych nieprawidłowości i dlatego uznano by ją za niepłodną niewyjaśnioną lub niepłodną męską. W tych parach połączenie indukcji nadrzepulacji z hormonem folikulotropowym i inseminacją domaciczną wiązało się z prawdopodobieństwem zajścia w ciążę ponad trzy razy wyższym niż w przypadku samej inseminacji wewnątrzsercowej.
Chociaż zgodnie z naszą wiedzą nie przeprowadzono wcześniej dużych, randomizowanych porównań tych terapii w parach z bezpłodnością niewyjaśnioną lub z czynnikiem płci męskiej, ostatnie randomizowane badanie porównujące nadjednostkę i inseminację domaciczną bez leczenia u kobiet z minimalną lub łagodną endometriozą ujawniło, że stosowanie superowulacji i inseminacji domacicznej było związane z odsetkiem urodzeń, który był 5,6 razy większy niż wskaźnik w przypadku braku leczenia.11 Połączona analiza literatury na temat niewyjaśnionej niepłodności12 przyniosła szacunkowe współczynniki ciąży równe 4 procent na cykl dla cykli kontrolnych i cykle inseminacji domacicznej, 8 procent na cykl cykli superowulacji i 18 procent na cykl dla cyklów superowulacji i inseminacji domacicznej. Spodziewaliśmy się nieco niższych wskaźników w naszym badaniu, ponieważ uwzględniliśmy mężczyzn, u których w ejakulatach pojawiały się ruchliwe plemniki. Niektóre prowokujące wyniki tego badania dotyczące cech nasienia były takie, że inseminacja domaciczna miała większy wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez pary, w których wartości spermy mężczyzny znajdowały się w dolnym kwartylu, a nadwyżka jaj miała mniejszy wpływ na te pary.
Widoczne różnice w częstości poronień wśród grup zasługują na komentarz. Częstość poronień była najwyższa w grupie leczonej z nadmierną owulacją i inseminacją domaciczną, ale licznik był niewielki. Fakt, że odsetek poronień nie był niższy w grupie leczonej z nadmierną owulacją i inseminacją wewnątrzkomorową oraz grupą zapłodnienia wewnątrzmacicznego niż w grupie zapłodnienia wewnątrzkomorowego sugeruje, że nie ma nic o samozapobieganiu lub inseminacji wewnątrzmacicznej, co prowadzi do zwiększonego prawdopodobieństwa zapłodnienia. poronienie. Co więcej, nie ma dowodów ani teoretycznych podstaw do sugerowania, że nadmierne owulacje i inseminacja wewnątrzmaciczna współdziałają synergistycznie w odniesieniu do poronienia.
Wnioskujemy, że w przypadku niepłodnych par, w których kobieta nie ma możliwego do zidentyfikowania czynnika niepłodności, a człowiek ma ruchliwe plemniki, połączenie nadnapiecia i inseminacji domacicznej jest skutecznym sposobem osiągnięcia ciąży Co więcej, wpływ nadnamiotowania i inseminacji domacicznej na ciążę wydaje się niezależny i addytywny. Zalecając lekarzom opcje leczenia, lekarze powinni rozważyć te wyniki w porównaniu z wynikami dla zapłodnienia in vitro; powinni także wziąć pod uwagę koszty różnych zabiegów, wyniki analizy nasienia, wiek kobiety oraz częstość występowania hiperstymulacji jajników i mnogich ciąży mnogich. Obecnie nie można skonstruować żadnego sztywnego algorytmu. Zalecamy, aby pary były informowane o wszystkich swoich możliwościach, otrzymywały realistyczną informację o szansach powodzenia, a także o kosztach i komplikacjach oraz brały udział w ostatecznej decyzji o tym, którą metodę leczenia zastosować.
[patrz też: Mimośród, bimatoprost, hurtownia portfeli ]
[hasła pokrewne: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]