Skuteczność Superowulacji i inseminacji domacicznej w leczeniu niepłodności

Indukcja nadmiernej owulacji z gonadotropinami i inseminacja domaciczna są często stosowane w leczeniu niepłodności. Przeprowadziliśmy duże, randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne tych terapii. Metody
Przebadaliśmy 932 pary, w których kobieta nie miała rozpoznawalnego czynnika niepłodności, a mężczyzna miał ruchliwe plemniki. Pary losowo przydzielono do inseminacji wewnątrzsercowej, inseminacji domacicznej, superowulacji i inseminacji wewnątrzsercowej lub do wylęgu i inseminacji domacicznej. Leczenie kontynuowano przez cztery cykle, chyba że ciąża została osiągnięta.
Wyniki
231 par w grupie leczonej z nadmierną owulacją i inseminacją domaciczną charakteryzowało się wyższym wskaźnikiem ciąży (33 procent) niż 234 pary w grupie zapłodnienia domacicznego (18 procent), 234 pary w grupie leczonej z nadmierną owulacją i inseminacją doszyjkową ( 19 procent) lub 233 pary w grupie zapłodnienia wewnątrzpochwowego (10 procent). Uwarstwiona, dyskretna analiza proporcjonalnych hazardów Coxa wykazała, że pary w grupie leczonej z nadmierną owulacją i inseminacją domaciczną były 3,2 razy bardziej narażone na zajście w ciążę niż pary w grupie zapłodnienia wewnątrzpochwowego (95-procentowy przedział ufności, od 2,0 do 5,3) i 1,7 razy większe niż w grupie zapłodnienia wewnątrzmacicznego (95-procentowy przedział ufności, 1,2 do 2,6). Pary w grupie zapłodnienia wewnątrzmacicznego oraz w grupie leczonej nadleczeniem i inseminacją wewnątrzsercową były prawie dwa razy bardziej prawdopodobne, niż osoby w grupie zapłodnienia wewnątrznaczyniowego.
Wnioski
Spośród par niepłodnych leczenie owrzodzeniem i inseminacją domaciczną trzy razy częściej powoduje ciążę, podobnie jak inseminację wewnątrzsercową i dwa razy częściej powoduje ciążę, podobnie jak leczenie z użyciem nadrzepulacji i inseminacji wewnątrzsercowej lub inseminacji domacicznej.
Wprowadzenie
Zapotrzebowanie na skuteczną terapię z powodu niepłodności często prowadziło do praktyk, które zostały przyjęte bez korzyści płynących z danych z badań klinicznych. Dwa powszechne sposoby leczenia niepłodności polegają na wywołaniu superowulacji, w której jajniki są stymulowane egzogennymi gonadotropinami w celu wytworzenia kilku dominujących pęcherzyków, oraz inseminacji domacicznej, w której ruchliwe plemniki są zawieszane w pożywce hodowlanej i wstrzykiwane przezsercowo do jamy macicy.
Superowulacja i inseminacja domaciczna są stosowane samodzielnie lub w połączeniu do leczenia niewyjaśnionej niepłodności, niepłodności męskiej i innych przypadków niepłodności, w których kobieta ma niezakłócony układ płciowy i niektóre funkcje jajników, a człowiek ma ruchliwe plemniki. Chociaż krajowe dane dotyczące kosztów tych procedur nie zostały zebrane, typowe koszty wynoszą 1,300 USD na cykl do superowulacji i 500 USD na cykl w przypadku inseminacji domacicznej. Ryzyko nadmiernej stymulacji obejmuje hiperstymulację jajników, 2 ciąże mnogie, 3 i ewentualnie zwiększenie ryzyka wystąpienia raka jajnika.4
Podajemy wyniki dużego, randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego dotyczącego skuteczności superowulacji i inseminacji domacicznej.
Metody
Ośrodki i podmioty
Badanie to przeprowadzono w 10 klinicznych lokalizacjach i zostało zatwierdzone przez odpowiedni instytucjonalny komitet przeglądowy w każdym miejscu
[przypisy: Mimośród, hurtownia portfeli, diklofenak ]
[przypisy: obliteracja, oct oka, odleżyny leczenie ]