Ślady Frankensteina: nauka, genetyka i kultura popularna

7 czerwca 1998 r., Po bitwach w telewizji i prasie, szwajcarscy wyborcy odrzucili referendum, które poważnie ograniczyłoby badania w dziedzinie inżynierii genetycznej. W debacie pojawiły się argumenty na temat stworzonych przez człowieka potworności i etycznej właściwości tworzenia nowych form życia. Te zarzuty manipulowania sprawami życia nie są nowe: wracają do Prometeusza, który uczynił ludzi z gliny, i średniowiecznego golema, glinianego giganta, który był magicznie obdarzony życiem. Niemniej jednak szwajcarskie referendum jest godne uwagi, ponieważ pokazało, że pod koniec XX wieku starożytne mity o nauce nadal przenikają opinię publiczną. W Śladach Frankensteina Jon Turney analizuje, w jaki sposób Frankenstein Mary Shelley wpłynął na popularne idee dotyczące nauk biomedycznych. Pokazuje, że debaty na temat zapłodnienia in vitro, rekombinacji DNA, klonowania, a nawet kultury tkankowej wywoływały fantazje stworzenia Frankensteina. Jednym z głównych wątków Turneya jest to, że historia Shelley a wpłynęła nie tylko na literaturę, dramat i film, ale także na postrzeganie nauki przez opinię publiczną. Turney twierdzi, że popularność Frankensteina była odpowiedzią na rewolucję przemysłową, która rozkwitła w epoce wiktoriańskiej. Wierzyli, że nowa technologia doprowadzi do stworzenia życia – przecież Frankenstein nie użył dramatycznej elektryczności, by nadać swojemu stworowi życie. Turney rozpoczyna swoją nowatorską książkę, badając, jak nauka zaczęła przyjmować rosnącą kontrolę nad żywym światem wkrótce po publikacji Frankensteina i kończy na Dolly, owcy stworzonej przez procedurę klonowania, która, podobnie jak metoda Frankensteina, zależała od wstrząsu elektryczności aby dać jej życie.
W 1899 r. Jacques Loeb ogłosił, że dzięki sztucznej partenogenezie może inicjować embriogenezę w żabich jajach. Później The New York Times opisywał historię sztucznej partenogenezy za pomocą Chemicznej kreacji życia . Alexis Carrel, współpracownica Loeba w Instytucie Rockefellera, następnie pokazała, że komórki z serca piskląt mogą być przechowywane w kulturze tkankowej, bijąc rytmicznie przez wiele miesięcy. Te eksperymenty stworzyły sensację; Carrel stał się bohaterem narodowym i zdobył nagrodę Nobla w 1912 roku. Prasa odpowiedziała historiami o przeszczepach głowy i reanimacji zwłok.
Po I wojnie światowej gra Raya Karel .apka, która wprowadziła słowo robot , stworzyła kolejną sensację. .apek wyobrażał sobie produkcję ludzi na linii produkcyjnej, metaforę, która nie została utracona publicznie. RUR i podobne prace wpłynęły na Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya, opublikowany w 1932 roku. Opowiadał o masowej produkcji genetycznie identycznych ludzi, z których niektórzy byliby niewolnikami (robotami), a inni byliby inteligencją. Pogrom, który nastąpił później, był wywołany ogłoszeniem w 1934 roku, że Gregory Pincus z Uniwersytetu Harvarda osiągnął zapłodnienie in vitro u królików. Za tę pracę Pincus nie otrzymał mandatu; opuścił akademię, a później stał się silnym zwolennikiem kontroli urodzeń. Prawie jednocześnie Warren Weaver ukuł termin biologia molekularna , aby podsumować program fundamentalnych badań Fundacji Rockefellera na temat żywej materii.
W 1936 roku Boris Karloff, oryginalny filmowy potwór Frankensteina, zagrał w filmie The Invisible Ray, filmie o projektorze radu, który mógłby unicestwić całe miasta
[więcej w: teosyal, nutrend, Enteroldabrafenib ]
[podobne: obliteracja, oct oka, odleżyny leczenie ]