Stetoskop jako pomoc diagnostyczna w zapaleniu pochewki ścięgna

Fonogramy prawej i lewej arkady w spoczynku i podczas naprzemiennego zgięcia grzbietowego i brzusznego dużych palców. 30 września jeden z nas doznał bólu w łuku prawej stopy. Ból wzrósł, a nacisk buta stał się irytujący. Wieczorem na czucie wykryto skręcenie, a wyraźne tarcie można było wykryć osłuchiwaniem ruchu dużego palca. Następnego dnia tarcie zostało sprawdzone przez fonogram (ryc. 1). Do 2 października ból ucichł, a dwoje mieszkańców nie było w stanie wykryć okaleczenia przy badaniu palpacyjnym. Jednak przy osłuchiwaniu, gdy duży palec u nogi był zgięty grzbietowo i brzusznie, dźwięk słyszalny w oddechu oddechowym był słyszalny przy prawym łuku i dźwięk podobny do dźwięku pęcherzykowego oddechu na lewym łuku. W okresie od 3 października do 6 października mieszkaniec z zasłoniętymi oczami nie był w stanie wykryć okaleczenia, ale zauważył odgłos oskrzeli w wciąż lekko bolesnym łuku i dźwięk pęcherzykowatego oddechu na lewym łuku.
Rolf H. Adler, MD
Marc Gertsch, MD
University of Bern Medical School, 3010 Bern, Szwajcaria
[podobne: agaricus, diklofenak, teosyal ]
[więcej w: olej z wiesiolka, olejek z wiesiołka, omega kleszczów ]