Suplementy wapnia w zapobieganiu gruczolakom jelita grubego ad 6

Wapń miał podobny wpływ na nawrót gruczolaka w obu obszarach jelita (dane nie przedstawione). Analiza wrażliwości sugeruje, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby wyniki 98 osób, które nie ukończyły badania, unieważniłyby nasze ustalenia, gdyby mogły zostać uwzględnione. Wśród tych osób nawrotowe gruczolaki musiałyby być co najmniej dwa razy częstsze w grupie wapnia, jak w grupie placebo, w celu wyeliminowania statystycznego znaczenia całkowitego działania wapnia.
Nie było dowodów na modyfikację wpływu wapnia na wiek, płeć lub linię pokarmową przyjmowaną przez wapń, tłuszcz lub włókno (dane nieukazane). Wpływ wapnia był nieznacznie silniejszy u osób, które zgłosiły, że przyjmowały wszystkie leki badane oraz wśród osób, które nie zgłosiły żadnego zastosowania aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (dane nie przedstawione).
Tabela 5. Tabela 5. Zdarzenia medyczne po Randomizacji. Objawy medyczne i powikłania nie były związane z leczeniem. Podobne proporcje pacjentów z grupami wapnia i placebo były hospitalizowane z jakiegokolwiek powodu, hospitalizowano z powodu raka lub zaprzestano leczenia z powodu odczuwanych skutków ubocznych (Tabela 5). Częstość występowania objawów trawiennych (w tym zaparcia) nie różniła się istotnie pomiędzy dwiema grupami leczenia. U dwóch osób przypisanych do wapnia i jednego przypisanego do grupy placebo stwierdzono w trakcie badania określone lub prawdopodobne kamienie moczowe.
Dyskusja
W tym randomizowanym badaniu klinicznym przydzielenie do suplementacji wapnia wiązało się ze znacznym – choć umiarkowanym – zmniejszeniem ryzyka nawrotu gruczolaków. Obniżone ryzyko ujawniło się już po pierwszej kolonoskopowej obserwacji po około dziewięciu miesiącach leczenia. Nie wykazano większego wpływu u pacjentów z niską wartością podstawowego spożycia wapnia w diecie lub wysokim spożyciem tłuszczu. Interwencja została dobrze przyjęta i bez poważnej toksyczności.
Dane epidemiologiczne dotyczące związku wapnia żywieniowego z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego znacznie się różniły, ale w agregatach są zgodne z obserwowanym przez nas efektem .6,7 W wielu badaniach13-18 znaleziono przynajmniej sugestie odwrotnego skojarzenia, ale inne nie znalazły związku19. 20, a nawet możliwość zwiększonego ryzyka przy większym spożyciu.21,22 Również wyniki badań dotyczących spożycia wapnia i ryzyka wystąpienia gruczolaków jelita grubego są sprzeczne, 20,23-25, podobnie jak wyniki badań, w których osobno rozważano suplementację wapnia. .16,21,26
Te mieszane wyniki mogą odzwierciedlać trudności epidemiologii żywieniowej. Skutki spożycia wapnia mogą zostać zakłócone przez czynniki takie jak spożycie kalorii, tłuszczu spożywczego i fosforanów, a być może również suplementy witaminowe i mineralne, aspirynę lub inne środki o działaniu przeciwrakowym. Co więcej, błąd pomiarowy związany z oceną dietetyczną miałby tendencję do ukrywania jakiegokolwiek związku między spożyciem wapnia a ryzykiem wystąpienia nowotworu.
Szeroko zakrojone badania na zwierzętach potwierdzają istnienie przeciwnowotworowego działania wapnia w jelicie grubym. Wapń hamuje uszkodzenie błony śluzowej i hiperproliferację wywołane przez kwasy żółciowe lub czynniki rakotwórcze4. W większości badań, w których stosowano diety wysokotłuszczowe, odnotowano mniejszą liczbę przypadków nowotworów z suplementacją.4,5 Skutki wapnia były nieobecne lub mniej wyraźne wśród zwierząt żywionych diety tłuszczowe.27,28 Jedno z badań eksperymentalnych sugerowało, że wapń dietetyczny szczególnie hamował nowotwory z mutacjami ras, 29 oraz niedawne badania epidemiologiczne donoszą o podobnych skutkach30.
Wcześniej publikowane próby suplementacji wapnia skupiały się na markerach biologicznych; niektóre z tych badań potwierdziły hipotezę, że wapń może działać poprzez wytrącanie kwasów żółciowych lub kwasów tłuszczowych kału, być może w kompleksach z fosforanem wapnia. 31 Obserwowano suplementację wapnia w celu zmniejszenia cytotoksyczności wody w kale, zmniejszenia udziału drugorzędowych kwasów żółciowych w puli kwasu żółciowego i zmniejszyć stężenia kwasu żółciowego w kale.31-34 Jednak inne badania nie sugerowały takich korzyści, nie zgłaszając żadnych zmian35, 36 lub rzeczywistego wzrostu 3738 w stężeniu kwasów żółciowych w fazie wodnej kału
[patrz też: noni, oprogramowanie stomatologiczne, cefepim ]
[hasła pokrewne: obliteracja, oct oka, odleżyny leczenie ]