Suplementy wapnia w zapobieganiu gruczolakom jelita grubego ad 7

Wyniki badań nad wpływem wapnia na proliferację błony śluzowej odbytnicy są sprzeczne.32,36,37,39-43 Nasza próba skupiała się na nawrocie gruczolaków w ciągu czterech lat. Dlatego też nie odnosi się bezpośrednio do tego, czy suplementacja wapnia wpływa na ryzyko wystąpienia pierwszego gruczolaka lub progresji do inwazyjnego raka. Jednak podobieństwo czynników ryzyka w przypadku raka jelita grubego, nawrotowych gruczolaków i pierwszych gruczolaków44 sugeruje, że czynnik wpływający na wczesne stadium nowotworu w jelicie może mieć wpływ na bardziej zaawansowaną neoplazję. Z drugiej strony nasze dane mogą sugerować, że suplementacja wapnia ma słabszy wpływ na większe gruczolaki niż na mniejsze, co jest zgodne z ograniczoną skutecznością suplementacji u pacjentów z bardziej zaawansowaną neoplazją.
Inne nierozwiązane kwestie to czas i trwałość antyneoplastycznego działania wapnia. W naszym badaniu redukcja ryzyka nawrotu gruczolaków stała się widoczna mniej niż rok po randomizacji, ale efekt nie z czasem się nasilił. Niewykluczone, że coraz większa skuteczność leczenia w czasie została zrównoważona przez zmniejszenie zgodności. Konieczne są badania z dłuższym okresem leczenia i okresami obserwacji, aby wyjaśnić te problemy.
Nasze dane dostarczają dowodów na to, że węglan wapnia może wykazywać działanie chemioterapeutyczne przeciwko neoplazji jelita grubego. Efekt, który znaleźliśmy, jest zgodny z danymi epidemiologicznymi i jest wspierany przez dużą liczbę danych eksperymentalnych u ludzi i zwierząt. Ponieważ toksyczność tego prostego i niedrogiego środka wydaje się być minimalna i ponieważ może mieć inne korzyści (np. Zmniejszenie ryzyka osteoporozy45), jego równowaga ryzyko-korzyść może być korzystna. Jednakże, zanim ogólne zalecenie może być wykonane z przekonaniem, pożądane byłoby potwierdzenie tych wyników, uzyskanie większej ilości informacji o wpływie na rzeczywiste nowotwory lub ciężką dysplazję oraz udokumentowanie bilansu ryzyko-korzyść w różnych grupach populacji.
[hasła pokrewne: noni, Enteroldabrafenib, bromazepam ]
[hasła pokrewne: podział grup społecznych, olx maków maz, olej z nasion wiesiołka ]