Suplementy wapnia w zapobieganiu gruczolakom jelita grubego czesc 4

Aby ocenić możliwe zniekształcenia wprowadzone przez osoby, które nie ukończyły badania, przeprowadziliśmy również analizy wrażliwości poprzez przypisanie wzorców nawrotów dla tych osób w celu ustalenia wyników, które zmieniłyby nasze wnioski, gdyby zostały zaobserwowane. Wszystkie wartości P były dwustronne; P <0,05 przyjęto dla wskazania istotności. Wyniki
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka linii podstawowej obiektów 930. Łącznie 930 osób, których charakterystyki przedstawiono w Tabeli 1, poddano randomizacji; nie było znaczących różnic między obiema grupami leczenia pod względem cech demograficznych, schematów żywieniowych lub historii gruczolaków. Średni wiek (. SD) wynosił 61 . 9 lat, a 72% stanowili mężczyźni. Większość badanych miała tylko jednego lub dwóch gruczolaków usuniętych z jelita grubego przed wejściem do badania. Średnia oszacowana średnica największego kwalifikującego się gruczolaka wynosiła 0,7 . 0,6 cm; w próbce przesłanej do badania patologicznego 99 procent próbek miało łagodną lub umiarkowaną atypię. Średnie szacowane dzienne spożycie wapnia na początku badania było podobne w obu grupach badawczych i było mniej niż trzy czwarte późniejszej kwoty podanej w postaci suplementów przez interwencję badawczą. Mniej niż 3 procent pacjentów przyjmowało suplementy wapnia na początku badania; wszyscy zgodzili się na przerwanie ich w trakcie badania.
Tabela 2. Tabela 2. Liczby uczestników badania, którzy ukończyli badania. Spośród 930 osób poddanych randomizacji, 832 (89 procent) ukończyło dwie kolejne kolonoskopie (tabela 2). W głównych analizach nie mogliśmy uwzględnić 98 osób (43 w grupie placebo i 55 w grupie wapniowej): 47 zmarło, 25 nie chciało już uczestniczyć, 18 nie można było zbadać, ponieważ były zbyt chore lub przeniosły się i 8 odpadł z nieznanych przyczyn. Oprócz kolonoskopii z wymaganiami badań, podczas głównego okresu ryzyka (drugi interwał badania) wykonano kolonoskopię odcinkową lub sigmoidoskopię u 86 pacjentów. Proporcje pacjentów z nieadekwatnymi badaniami kolonoskopicznymi lub z tymczasowymi endoskopiami nie różniły się istotnie pomiędzy grupami leczonymi (Tabela 2).
Tabela 3. Tabela 3. Zgłaszane przez samego siebie przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, zgodnie z kursem leczenia i rokiem badania. Zgłoszone przez samego siebie przestrzeganie schematu badań stopniowo zmniejszyło się podczas próby (Tabela 3). Niemniej jednak nawet w czwartym roku ponad 80 procent badanych brało od 90 do 100 procent badanych agentów, a kolejne 7 procent zajmowało od 50 do 89 procent czasu. Stosowanie suplementowanego wapnia było zgłaszane przynajmniej raz przez zaledwie 19 pacjentów (2 procent) podczas badania (9 w grupie placebo i 10 w grupie wapnia).
Tabela 4. Tabela 4. Wyniki w odniesieniu do nawrotu gruczolaków. Spośród 832 osób, które ukończyły badanie, co najmniej jeden gruczolak jelita grubego został zdiagnozowany podczas głównego okresu ryzyka (drugi interwał badania) u 127 osób w grupie wapnia (31 procent) i 159 osób w grupie placebo (38 procent) ( Tabela 4). Średnia wielkość największego gruczolaka była taka sama w obu grupach (0,4 cm, P = 0,43), ale więcej gruczolaków stwierdzono w grupie placebo (średnia liczba na pacjenta, 0,73 vs
[przypisy: noni, teosyal, agaricus ]
[podobne: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]