Suplementy wapnia w zapobieganiu gruczolakom jelita grubego

Tło i metody Badania laboratoryjne, kliniczne i epidemiologiczne sugerują, że wapń może pomóc w zapobieganiu gruczolakom jelita grubego. Przeprowadziliśmy randomizowaną, podwójnie zaślepioną próbę wpływu suplementacji węglanem wapnia na nawrót gruczolaków jelita grubego. My losowo przydzieliliśmy 930 osób (średni wiek, 61 lat, 72 procent mężczyzn) z niedawną historią gruczolaków jelita grubego otrzymujących albo węglan wapnia (3 g [1200 mg pierwiastkowego wapnia] na dobę) albo placebo, z następującymi po kolonoskopii jeden i cztery lata po egzaminie kwalifikacyjnym. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek osób, u których wykryto co najmniej jeden gruczolak po pierwszej kontrolnej endoskopii, ale do (i włącznie) z drugim kontrolnym badaniem. Współczynniki ryzyka dla nawrotu gruczolaków zostały skorygowane o wiek, płeć, liczbę przypadków gruczolaków w ciągu całego życia przed badaniem, ośrodek kliniczny i długość okresu obserwacji.
Wyniki
Pacjenci z grupy wapnia mieli mniejsze ryzyko nawrotu gruczolaków. Spośród 913 pacjentów, u których wykonano co najmniej jedną kolonoskopię, skorygowany współczynnik ryzyka dla każdego nawrotu gruczolaka z wapniem w porównaniu z placebo wynosił 0,85 (przedział ufności 95%, 0,74 do 0,98, P = 0,03). Główna analiza została oparta na 832 osobach (409 w grupie wapnia i 423 w grupie placebo), którzy ukończyli oba badania kontrolne. Przynajmniej jeden gruczolak został zdiagnozowany pomiędzy pierwszą a drugą kontynuacją endoskopii u 127 osób w grupie wapnia (31 procent) i 159 osób w grupie placebo (38 procent); skorygowany współczynnik ryzyka wyniósł 0,81 (przedział ufności 95%, 0,67-0,99, P = 0,04). Skorygowany stosunek średniej liczby gruczolaków w grupie wapniowej do tej w grupie placebo wynosił 0,76 (przedział ufności 95%, 0,60 do 0,96, P = 0,02). Działanie wapnia było niezależne od początkowego spożycia tłuszczu i wapnia.
Wnioski
Suplementacja wapnia wiąże się ze znacznym – choć umiarkowanym – zmniejszeniem ryzyka nawracających gruczolaków jelita grubego.
Wprowadzenie
Wzorce żywieniowe wielokrotnie wiązały się z ryzykiem wystąpienia nowotworu jelita grubego: dieta bogata w warzywa i owoce wiąże się z niższym ryzykiem, podczas gdy spożycie tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa wydaje się zwiększać ryzyko.1 Mechanizmy leżące u ich podstaw nie są jasne, ale zmiany ryzyka mogą być częściowo spowodowane zmianami w kwasach żółciowych, które są rakotwórcze w modelach zwierzęcych.2
Newmark i współpracownicy3 zaproponowali, że wapń wiąże kwasy żółciowe w świetle jelita, hamując ich działanie proliferacyjne i rakotwórcze. Na poparcie tej hipotezy badania na zwierzętach wskazały ochronny wpływ wapnia w diecie na uszkodzenia śluzówki wywołane przez żółć i eksperymentalną karcinogenezę jelit. Jednak wyniki badań epidemiologicznych były niespójne; w niektórych badaniach zmniejszone ryzyko raka jelita grubego wiązało się z przyjmowaniem wapnia, podczas gdy w innych nie stwierdzono związku .6,7 Zgłoszono również mieszane wyniki dotyczące gruczolaków dużego jelita, 6,7, które są prawdopodobnie prekursorami większości nowotworów jelita grubego. 8
Aby wyjaśnić wpływ spożycia wapnia na powstawanie raka jelita grubego, przeprowadziliśmy kliniczne badanie wpływu suplementacji węglanem wapnia na ryzyko nawrotu gruczolaków jelita grubego
[patrz też: Mimośród, noni, oprogramowanie stomatologiczne ]
[hasła pokrewne: olej z wiesiolka, olejek z wiesiołka, omega kleszczów ]