Uszkodzenie niedokrwienno-reperfuzyjne mięśnia sercowego: zaniedbany cel terapeutyczny

Ostry zawał mięśnia sercowego (MI) jest główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności na całym świecie. U pacjentów z MI leczenie z wyboru w celu zmniejszenia ostrego zawału mięśnia sercowego z niedokrwieniem i ograniczania wielkości MI jest skuteczne w czasie i reperfuzji mięśnia sercowego za pomocą terapii trombolitycznej lub pierwotnej przezskórnej interwencji wieńcowej (PPCI). Jednak proces reperfuzji może sam wywołać śmierć kardiomiocytów, znany jako uszkodzenie reperfuzyjne mięśnia sercowego, w przypadku którego nadal nie ma skutecznej terapii. Szereg nowych strategii terapeutycznych, które są obecnie badane pod kątem zapobiegania uszkodzeniu reperfuzyjnemu mięśnia sercowego, może poprawić wyniki kliniczne u pacjentów z ostrym zawałem serca leczonych PPCI. Wstęp Choroba wieńcowa (CHD) jest główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności na całym świecie. Według WHO 7 244 000 zgonów na całym świecie (12,8% wszystkich zgonów) wynika z choroby wieńcowej w 2008 roku. Skutki CHD zwykle można przypisać szkodliwym skutkom ostrego uszkodzenia niedokrwienno-reperfuzyjnego mięśnia sercowego (IRI). IRI zazwyczaj pojawia się u pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (STEMI), u których najskuteczniejszą interwencją terapeutyczną w celu zmniejszenia ostrego zawału mięśnia sercowego po niedokrwieniu i ograniczenia wielkości zawału mięśnia sercowego jest terminowa i skuteczna reperfuzja mięśnia sercowego z użyciem albo leczenie trombolityczne lub pierwotna przezskórna interwencja wieńcowa (PPCI). Jednak proces reperfuzji mięśnia sercowego może sam wywołać śmierć kardiomiocytów, zjawisko znane jako uszkodzenie reperfuzyjne mięśnia sercowego (1-3). Chociaż proces reperfuzji mięśnia sercowego nadal poprawia się dzięki szybszej i skuteczniejszej reperfuzji oraz postępowi w technologii PCI i lekom przeciwpłytkowym i przeciwzakrzepowym w utrzymaniu drożności tętnicy wieńcowej związanej z zawałem, nadal nie istnieje skuteczna terapia zapobiegająca uszkodzeniu reperfuzyjnemu mięśnia sercowego. Pod tym względem uszkodzenie reperfuzyjne mięśnia sercowego pozostaje zaniedbanym celem terapeutycznym kardioprotekcji u pacjentów z PPCI. W niniejszym artykule dokonano przeglądu patofizjologii LRI mięśnia sercowego i pojawiających się strategii terapeutycznych w zakresie ochrony serca przed jego szkodliwymi skutkami. Patofizjologia urazu niedokrwiennego mięśnia sercowego Ostre zatkanie tętnicy wieńcowej u pacjenta ze STEMI poddaje mięsień sercowy dostarczony przez to naczynie do ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego, wyznaczając w ten sposób obszar ryzyka (AAR) potencjalnego zawału mięśnia sercowego, jeśli ostre zwarcie wieńcowe będzie utrzymane lub trwałe. Jeśli okres ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego przedłuża się (ponad 20 minut) przednią falę. śmierci kardiomiocytów rozpoczyna się w subendokardium i rozciąga się transmutalnie w czasie w kierunku nasierdzia (4). Pozbawienie tlenu i dostarczanie składników odżywczych powoduje szereg nagłych zmian biochemicznych i metabolicznych w mięśniu sercowym (ryc. 1). Brak tlenu zatrzymuje fosforylację oksydacyjną, prowadząc do depolaryzacji błony mitochondrialnej, deplecji ATP i hamowania kurczliwości mięśnia sercowego. Proces ten jest zaostrzony przez rozpad dowolnej dostępnej ATP, ponieważ ATPaza F1F0 działa w odwrotnej kolejności, aby utrzymać potencjał błonowy mitochondriów, powodując hydrolizę ATP i wzrost nieorganicznego fosforanu mitochondrialnego. W przypadku braku tlenu metabolizm komórkowy przełącza się na beztlenową glikolizę, co powoduje akumulację mleczanu, co zmniejsza wewnątrzkomórkowe pH (do <7,0). Wewnątrzkomórkowa akumulacja protonów aktywuje wymieniacz jonowy Na + -H +, który wytłacza protony z komórki w zamian za wejście Na +. Brak ATP podczas niedokrwienia ustaje w funkcji 3Na + -2K + ATPazy, co zaostrza przeciążenie wewnątrzkomórkowe Na + [patrz też: orzechy włoskie kalorie, operacja kręgosłupa szyjnego, objawy raka pluc ]