Zawał mięśnia sercowego podczas terapii nifedypiną przedwczesnego porodu

Ostatnie badania sugerują, że nifedypina jest bezpieczniejszym, skuteczniejszym sposobem leczenia porodów przedwczesnych niż rutynowo stosowane środki sympatykomimetyczne.1,2 Na podstawie tych obiecujących wyników antagoniści kanału wapniowego są coraz częściej przepisywani do leczenia tokolitycznego. Z drugiej strony, badanie kliniczno-kontrolne nad pacjentami z nadciśnieniem wykazało, że pacjenci przyjmujący antagonistów kanału wapniowego mieli zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego [3], a metaanaliza wykazała związek zależny od dawki pomiędzy stosowaniem nifedypiny i ryzyko śmierci.4 Dane te jednak niekoniecznie mają zastosowanie do kobiet w ciąży leczonych z powodu przedwczesnego porodu. Opisujemy zawał mięśnia sercowego u młodej kobiety ciężarnej podczas leczenia tokolitycznego nifedypiną.
Zdrowa 29-letnia kobieta została przyjęta podczas pierwszej ciąży z powodu przedwczesnego pęknięcia błon i skurczów macicy w 29. tygodniu. Historia rodziny nie była wyjątkowa; poziomy lipidów w surowicy i wyniki elektrokardiograficzne były prawidłowe. Leczenie tokolityczne rozpoczęto od dożylnej rytodryny w dawce 200 g na minutę. Trzydzieści godzin później pacjent zgłaszał ból w klatce piersiowej. Ciśnienie krwi wynosiło 100/60 mm Hg, a tętno wynosiło 82 uderzeń na minutę. Powtórzono elektrokardiografię, a wyniki były nadal prawidłowe. Leczenie rytodryną przerwano i natychmiast rozpoczęto doustne leczenie nifedypiną (tabletki o powolnym uwalnianiu 40 mg trzy razy na dobę). Cztery godziny później – 45 minut po drugiej dawce nifedypiny – kobieta zgłaszała ból w klatce piersiowej, z bólem w szczęce. Ciśnienie krwi wynosiło 70/50 mm Hg, a tętno wynosiło 124 uderzeń na minutę. Elektrokardiogram wykazał inwersję załamka T w odprowadzeniu III. Poziom kinazy kreatynowej w surowicy wynosił 282 U na litr (normalny, <100), przy poziomie izoenzymu MB wynoszącym 51 U na litr (normalny, <15). Pacjent miał nieskomplikowany zawał mięśnia sercowego bez załamka Q. Chociaż terapia tokolityczna została zatrzymana, praca nie postępowała. Osiemnaście dni później zdrowemu synowi dostarczono cesarskie cięcie. Kobieta odzyskała zdrowie; cztery miesiące później, elektrokardiografia, test wysiłkowy i echokardiografia nie wykazały żadnych nieprawidłowości.
Stosowana dawka nifedypiny była duża, ale nie większa niż dawki zastosowane w ostatnich badaniach.2 Krótka przerwa między zaprzestaniem leczenia rytodryną a rozpoczęciem leczenia nifedypiną mogła mieć wpływ na rozwój niedociśnienia i zawału mięśnia sercowego. W czasie ciąży zwiększa się objętość wewnątrznaczyniowa, opór obwodowy spada, a pojemność minutowa wzrasta w połączeniu z występowaniem względnej niedokrwistości i zwiększonego zużycia tlenu. Leki sympatykomimetyczne mogą powodować niedokrwienie mięśnia sercowego u kobiet w ciąży przez dalsze zwiększanie zużycia tlenu, ale martwa jest ostra martwica mięśnia sercowego. Jest jednak możliwe, że w tych okolicznościach nifedypina stanowi dodatkowe ryzyko, powodując niedociśnienie i odruchową tachykardię.
S. Guid Oei, MD, Ph.D.
Szpital Świętego Józefa, 5500 MB Veldhoven, Holandia
S. Koen Oei, MD
Szpital Tjongerschans, 8441 PW Heerenveen, Holandia
Hans AM Brölmann, MD, Ph.D.
Szpital Świętego Józefa, 5500 MB Veldhoven, Holandia
5 Referencje1 Lockwood CJ. Blokery kanału wapniowego w zarządzaniu porodem przedwczesnym. Lancet 1997; 350: 1339-1340
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Papatsonis DN, Van Geijn HP, Ader HJ, Lange FM, Bleker OP, Dekker GA. Nifedypina i rytodryna w zarządzaniu porodem przedwczesnym: randomizowane badanie wieloośrodkowe. Obstet Gynecol 1997; 90: 230-234
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Psaty BM, Heckbert SR, Koepsell TD, i in. Ryzyko zawału mięśnia sercowego związane z przeciwnadciśnieniowymi terapiami lekowymi. JAMA 1995; 274: 620-625
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Furberg CD, Psaty BM, Meyer JV. Nifedypina: zależny od dawki wzrost śmiertelności u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Circulation 1995; 92: 1326-1331
Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Benedetti TJ. Zaburzenia matczyne rodzicielskiej terapii beta-sympatykomimetycznej w przypadku przedwczesnej porodu. Am J Obstet Gynecol 1983; 145: 1-6
Web of Science MedlineGoogle Scholar
(62)
[patrz też: cefepim, hurtownia portfeli, dekstran ]
[więcej w: olx bedzin, objawy grzybicy pochwy, przedszkole nr 9 gdańsk ]