Znak Cullena związany z przerzutowym rakiem tarczycy

Listy Objawy Cullena lub wybroczyny śródpiersia są typowo związane z krwotocznym zapaleniem trzustki, ale mogą również wystąpić z krwotokiem zaotrzewnowym, pęknięciem śledziony, pękniętą ciążą pozamaciczną i przeciekającym tętniakiem aorty [1-3]. W rzeczywistości każdy proces powodujący krwawienie dootrzewnowe może prowadzić do dyfuzji krwi wzdłuż płaszczyzny powięzi i powodują wybroczyny w okolicy okołopępkowej lub na bokach (znak Turnera) .1 Rak nie jest wymieniony jako przyczyna znaku Cullena w klasycznym podręczniku chirurgicznej diagnozy fizycznej, ale znak został zgłoszony przy rzadkich okazjach w skojarzeniu z chłoniakiem i rakiem wątrobowokomórkowym.2,3 Opisuję przypadek pacjenta z rakiem tyreotryksowym z rozsiewem przerzutowym, u którego w wyniku przerzutów wątrobowych wystąpił znak Cullena i znak Turnera.
Ryc. 1. Ryc. 1. Nabłoniak śródpiersia u pacjenta z przerzutowym rakiem tarczycy. 55-letni mężczyzna z przerzutowym rakiem brodawkowatym tarczycy był hospitalizowany w celu doustnej radioterapii jodem. Jednak wkrótce po przyjęciu do szpitala rozwinęło się zapalenie płuc i hiperkalcemia. Radioaktywna terapia została wstrzymana, a pacjent był leczony tachobaktamem piperacyliny i dożylnie solą fizjologiczną. Po pięciu dniach widoczne było wybroczyny śródbłonka (ryc. 1) i obustronne wybroczyny na bokach. Brzuch był miękki, bez oznak otrzewnej. Wartości amylazy i lipazy były prawidłowe. Poziomy fibrynogenu i produktów rozdzielanych fibryną były prawidłowe, podobnie jak liczba płytek krwi; poziom hemoglobiny pozostał niezmieniony od poziomu zarejestrowanego przy przyjęciu. USG jamy brzusznej ujawniło liczne zmiany wątroby, zgodne z występowaniem przerzutów. Tomograficzny tomograf komputerowy brzucha ujawnił liczne, duże ogniska przerzutowe w wątrobie. Trzustka była w normie i nie było żadnych dowodów na krwotok do przestrzeni zaotrzewnowej lub śródotrzewnowy; krew znajdowała się w tkance podskórnej na obu bokach i wokół pępka. Pomimo antybiotykoterapii stan pacjenta pogorszył się i zmarł około dwóch tygodni po przyjęciu.
U tego pacjenta objawy Cullena i Turnera rozwinęły się bez objawów rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, zapalenia trzustki, krwotoku do przestrzeni zaotrzewnowej lub krwi otrzewnej. Miąższ wątroby został jednak w znacznym stopniu zastąpiony guzem przerzutowym. Przerzuty do wątroby są czasami związane z różnymi zjawiskami naczyniowymi, w tym pulsacjami wątrobowymi i krwotokiem do guza. 4,5 Krwotok do raka wątrobowokomórkowego jest związany ze znakiem Cullena, z proponowanym mechanizmem polegającym na dyfuzji krwi przez więzadło zwój do tkanki okołopępkowej.2, 4 Pacjent ten miał również znak Turnera, który mógł być związany z krwotokiem w obrębie zmiany wątroby, a następnie śledzeniem krwi wzdłuż podskórnej tkanki bocznej. Lekarze powinni rozważyć przerzuty do wątroby u pacjentów ze znakiem Cullena lub Turnera, zwłaszcza jeśli nie ma dowodów na zapalenie trzustki lub krwawienie śródbrzuszne.
Mark A. Marinella, MD
Wright State University School of Medicine, Dayton, OH 45409
5 Referencje1 Ostre zapalenie trzustki. W: Silen W. Cope wczesna diagnoza ostrego brzucha. 18 ed. Nowy Jork: Oxford University Press, 1991: 123-31.
Google Scholar
2. Silvestre JF, Jover R, Betlloch I, Carnicer F, Banuls J, Perez-Mateo Znak M. Cullena jest wtórny do chłoniaka nieziarniczego w obrębie jamy brzusznej. Am J Gastroenterol 1996; 91: 1040-1041
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. M Chung MA, Oung C, Szilagyi A. Cullen: nie zawsze oznacza to krwotoczne zapalenie trzustki. Am J Gastroenterol 1992; 87: 1026-1028
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Mabin TA, znak Gelfanda M. Cullena, cecha choroby wątroby. BMJ 1974; 1: 493-494
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. MA Marinella, Klemptner A. Pulsacje wątroby u pacjenta z rakiem dróg żółciowych. Arch Intern Med 1997; 157: 133, 135-133, 135
Sieć ScienceGoogle Scholar
(10) Listy
Zamknij listy
[przypisy: Mimośród, agaricus, Choroba Perthesa ]
[przypisy: olx beagle, oparzenia pierwsza pomoc, operacja kręgosłupa szyjnego ]